Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1409/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Sylwester Golec, sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi Fundacji T. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Fundacja T. z siedzibą w W. (dalej: “Fundacja", “Skarżąca") wnioskiem z 12 grudnia 2012 r. zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: “VAT") w zakresie sposobu odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:

Skarżąca jest fundacją prowadzącą odpłatną i nieodpłatną działalność statutową a także działalność gospodarczą. Odpłatna działalność statutowa i działalność gospodarcza podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, przy czym Fundacja nie wykonuje czynności zwolnionych od VAT. Natomiast w przypadku prowadzenia statutowej działalność nieodpłatnej, czynności wykonywane w jej ramach nie podlegałyby opodatkowaniu podatkiem VAT (czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT), gdyż statutowe, nieodpłatne działania Fundacji nie mogą być uznane za świadczenie usług z uwagi na brak związku prawnego pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą oraz brak świadczenia wzajemnego.

W piśmie uzupełniającym złożonym w odpowiedzi na wezwanie organu z zapytaniem: czy Fundacja jest w stanie przyporządkować ponoszone koszty z poszczególnymi obszarami prowadzonej działalności, tj. z działalnością gospodarczą i z działalnością statutową? - Skarżąca oświadczyła, że jest w stanie przyporządkować - jednak tylko niektóre - ponoszone koszty do poszczególnych obszarów prowadzonej działalności tj. do działalności gospodarczej i działalności statutowej. Są to na przykład wydatki na wynagrodzenia pracowników wraz z narzutami lub koszty podróży służbowych. Natomiast w przypadku większości ponoszonych przez Skarżącą kosztów (zakupów towarów i usług) udokumentowanych otrzymanymi fakturami, z których wynikają kwoty podatku naliczonego, takie przyporządkowanie nie jest możliwe. Dotyczy to głównie tzw. kosztów ogólnych, takich jak koszty wynajmu pomieszczeń, zakup energii, usług telekomunikacyjnych, koszty usług informatycznych, prawniczych, księgowych oraz koszty zakupu towarów takich jak np.: meble czy komputer. Są to koszty niezbędne do prowadzenia zarówno działalności gospodarczej jak i działalności statutowej, a ich powiązanie w sposób wyłączny z poszczególnymi obszarami prowadzonej działalności - z uwagi na ogólny charakter tych kosztów - nie jest możliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00