Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Op 704/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Marzena Łozowska (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi P. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów-Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12 lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 8 kwietnia 2013 r. P. K. (dalej: wnioskodawca, skarżący) złożył wniosek (uzupełniony pismem z dnia 12 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu likwidacji spółki komandytowo - akcyjnej w następującym stanie faktycznym:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną narodowości koreańskiej i jednocześnie rezydentem podatkowym Rzeczypospolitej Polskiej, rozliczającym w Polsce podatek dochodowy od całości swoich światowych przychodów.

W kwietniu 2013 r. nabył akcje spółki komandytowo-akcyjnej (dalej również jako "SKA"), stając się tym samym jej wspólnikiem o statusie akcjonariusza. W wyniku nabycia tych akcji stał się akcjonariuszem niebędącym komplementariuszem i jako akcjonariusz, posiada procentowy udział w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej. Wielkość tego udziału określona jest na podstawie postanowień statutu spółki, zgodnie z którym wynosi on 99,9%.

Jednocześnie wnioskodawca zaznaczył, iż nie wyklucza zakończenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w tym w formie spółki komandytowo-akcyjnej, czy też innej spółki osobowej. Rozważał bowiem możliwość realizacji scenariusza, w którym - z uwagi na dłuższy horyzont czasowy - pomiędzy nabyciem przez niego akcji spółki komandytowo-akcyjnej a likwidacją tej spółki może zostać przeprowadzony kolejny proces przekształcenia osobowej spółki prawa handlowego w inną spółkę osobową. Zaznaczył, że w konsekwencji likwidacji spółki osobowej może otrzymać środki pieniężne uzyskane przez tę spółkę (jawną, spółkę komandytowo-akcyjną lub komandytową) w trakcie całego okresu jej istnienia i działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00