Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Op 565/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi D. H. na interpretację indywidualną Ministra Finansów-Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 26 kwietnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. przyznaje pełnomocnikowi skarżącego adwokatowi D. S. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu kwotę 295,20 złotych brutto (słownie zł: dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) w tym 55,20 złotych (słownie zł: pięćdziesiąt pięć 20/100) podatku VAT tytułem wynagrodzenia za nieopłaconą pomoc prawną świadczoną z urzędu.

Uzasadnienie

W interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2013 r. wydanej na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) - dalej jako: [O.p.] oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko D. H. (dalej jako: strona, skarżący, wnioskodawca) przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia skutków podatkowych wykupienia na rzecz funkcjonariusza Służby Więziennej uprawnienia do ulgowych przejazdów kolejowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest funkcjonariuszem Służby Więziennej. W związku z wprowadzeniem nowej ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (dalej jako: ustawa o Służbie Więziennej) została zawarta umowa w sprawie wykupu dla funkcjonariuszy tej Służby uprawnień do przejazdu z ulgą 50% w komunikacji krajowej - w klasie dowolnej, w pociągach przewoźników reprezentowanych przez "PKP Intercity" S.A., obowiązująca w terminie od 16 sierpnia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. w wysokości 116,00 zł brutto na jednego funkcjonariusza. Koszty te zostały przerzucone na funkcjonariuszy, w tym także na wnioskodawcę, a kwota 116,00 zł zwiększyła jego przychód za 2010r., co przesądziło, że rodzina wnioskodawcy utraciła prawo do zasiłku rodzinnego za ten rok (wnioskodawca jest ojcem trójki dzieci, przy czym żona nie pracuje).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00