Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Łd 693/13
Dnia 11 grudnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2013 roku sprawy ze skargi D. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku stałego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy R. z dnia [...] znak: [...]; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokat E. Ś. prowadzącej Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ulicy [...] wynagrodzenie w kwocie 240 (dwieście czterdzieści) złotych, powiększone o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., po rozpatrzeniu odwołania D. P., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy R. z dnia [...] znak: [...].
Jak wynika z akt administracyjnych sprawy niniejszej w dniu 22 lutego 2013 r. D. P. wystąpił do Ośrodka Pomocy Społecznej w R. z prośbą
o udzielenie pomocy w formie zasiłku stałego ze względu na trudną sytuację materialną spowodowaną brakiem pracy.
Decyzją z dnia [...] organ I instancji odmówił D. P. przyznania wnioskowanego świadczenia ze względu na brak współdziałania z pracownikiem socjalnym.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w trakcie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego ustalono, iż zainteresowany prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z A. K., wspólnie zarządzają mieszkaniem, razem dokonują opłat za energię elektryczną, gaz oraz opał. Wnioskodawca ma swobodny dostęp do wszystkich pomieszczeń i urządzeń domowych, w tym do kuchni i lodówki, także podczas nieobecności A. K. Wspólnie zapewniają środki na utrzymanie mieszkania, razem utrzymują porządek i czystość w mieszkaniu. W opinii społecznej D. P. i A. K. uchodzą za parę, widywani są razem, razem jeżdżą samochodem. Zainteresowana zameldowała w swoim mieszkaniu D. P. na pobyt stały. Organ wskazał, że główną przyczyną odmowy przyznania wnioskodawcy zasiłku stałego jest brak współdziałania z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, polegający na uniemożliwieniu pracownikowi socjalnemu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, poprzez nie udzielenie pełnych informacji o sytuacji bytowej rodziny. Ponadto organ I instancji stwierdził, że wnioskodawca współpracując z pracownikiem socjalnym i podejmując wspólne uzgodnienia co do działań służących poprawieniu bytu rodziny, jest w stanie zabezpieczyć stały dochód rodzinie, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.