Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Kr 1233/13

 

|Sygn. akt I SA/Kr 1233/13 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 4 grudnia 2013 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Inga Gołowska (spr.), Sędzia: WSA Maja Chodacka, Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Protokolant: st. ref. Justyna Owczarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2013 r., sprawy ze skargi I.M., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 4 czerwca 2013 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od spadków i darowizn, - skargę oddala -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 4 czerwca 2013r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania I.M., utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z 11 grudnia 2012r. nr [...] ustalającą podatek od spadków i darowizn w wysokości 42.073,00 zł z tytułu nabycia środków pieniężnych w drodze umowy darowizny dokonanej w dniu 2 września 2006r. przez I.M..

Decyzja ta zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia wysokości należnego podatku od spadków i darowizn w przedmiotowej sprawie, gdyż w toku kontroli podatkowej przeprowadzonej w zakresie opodatkowania przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych w okresie od 1 stycznia 2006r. do 31 grudnia 2007r., podatniczka przedstawiła umowę darowizny, którą zawarła w Poznaniu w dniu 2 września 2006r. z matką, I.M.. Przedmiotem darowizny były środki pieniężne w wysokości 220.000,00 zł, zaś zgodnie z §5 umowy darowizny wydanie darowizny nastąpiło w momencie podpisania umowy. W protokole kontroli ustalono ponadto, że podatniczka nie uiściła należnego podatku od tej darowizny.

W ramach wyjaśnień do protokołu kontroli, podatniczka podniosła m.in., że uzyskała darowiznę w związku z planowanym zakupem nieruchomości w Krościenku, w bliskim sąsiedztwie rodzinnego domu matki. Niestety planowanej inwestycji nie udało się zrealizować, więc pozyskane środki strona przeznaczyła na inwestycje giełdowe. Sytuacja ta oraz nie uzgodnione z matką wydatkowanie środków wspólnych stały się powodem rozdźwięków między stronami umowy darowizny, a brak finalizacji zakupu nieruchomości i nieporozumienia rodzinne, stały się bezpośrednią przyczyną odwołania darowizny, co matka uczyniła kierując na ręce strony pismo z 5 grudnia 2006r., w którym zobowiązała córkę do zwrotu uzyskanej kwoty, uchylając się na podstawie art. 84, w zw. z art. 88§1 oraz art. 898§1 ustawy z 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16 poz. 93 ze zm. dalej- K.c.), od złożonego wcześniej oświadczenia woli. Odwołanie darowizny nie zostało przez stronę wcześniej ujawnione, bowiem była to dla niej sytuacja krępująca, a okoliczności jej towarzyszące stanowiły rodzinną tajemnicę. Za zgodą matki strona uzyskała prolongatę terminu spłaty do czasu, gdy sytuacja rynkowa pozwoli załatwić to bez znacznych strat, niemniej zobowiązanie zwrotu zostało podtrzymane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00