Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Kr 255/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak Sędziowie WSA Bożenna Blitek WSA Halina Jakubiec (spr.) Protokolant Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokata P. P. Kancelaria Adwokacka ul. [...] w K kwotę 240,00 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług obowiązującą dla tego rodzaju czynności w dniu orzekania.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją wydaną w dniu

27 grudnia 2012 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] 2012 r. nr [...] odmawiającą przyznania skarżącej M. P. zasiłku okresowego na okres od 1.09.2012 r. do 30.09.2012 r.

Jako podstawa prawna decyzji wskazany został przepis art. 2 ust. 1, 8, 11 ust. 2 i 38 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz.U.2009.175.1362 ze zm.).

Decyzja zapadła w następujących okolicznościach stanu faktycznego:

M. P. wniosła w dniu 12.09.2012 r. o przyznanie pomocy finansowej w formie zasiłku okresowego, ponawiając wniosek w dniu 21.09.2012r.

Organ pierwszej instancji dokonał ustaleń, iż skarżąca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe i jest zarejestrowana w Grodzkim Urzędzie Pracy jako bezrobotna bez prawa do zasiłku. Nie podejmuje żadnej pracy zarobkowej. Do dnia 31.07.2012 r. była zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności. Jest osobą zdolną do podjęcia zatrudnienia i nie legitymuje się zaświadczeniem o niezdolności do pracy. W sierpniu 2012 r. utrzymywała się z dodatku mieszkaniowego w kwocie 188,93 zł i zasiłku okresowego w wysokości 280,54 zł miesięcznie. Organ wskazał tym samym, iż skarżąca spełnia kryterium dochodowe ustalone przez art. 8 ust. 1 pkt 1 ww ustawy. Cytując przepis art. 38, iż zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, organ zauważył, że rozstrzygając o prawie do zasiłku okresowego winien brać pod uwagę również inne przepisy z w/w ustawy, a szczególnie obowiązki wnioskodawcy i beneficjenta pomocy społecznej wynikające z art. 4 cyt. ustawy. Organ wskazał jednocześnie, iż obowiązkiem organu pomocowego nie jest ponoszenie kosztów pełnego utrzymania obywateli ale pomaganie im w ich trudnej sytuacji życiowej. Podkreślił konieczność współpracy wnioskodawców

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00