Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Go 1022/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi E.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 8 lipca 2013 roku E.K. złożyła w Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na M.K. urodzonego [...] stycznia 1989 r., będącego jej pasierbem. Do wniosku dołączyła kserokopię orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności M.K..

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 roku, nr [...] Prezydent Miasta orzekł o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na brak przesłanek ustawowych, aby świadczenie przyznać.

Od powyższej decyzji, w dniu 9 września 2013 r. strona wniosła odwołanie,

w którym zakwestionowała rozstrzygnięcie organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w skład rodziny wnioskodawczyni wchodzą jej mąż F.K., M.K. - pasierb oraz jej córka E.H.. Mąż strony, a ojciec M.K. - F.K. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe i prowadzi działalność gospodarczą. Matka M. - B.K. porzuciła rodzinę, gdy ich syn miał 3 lata. Wyjechała za granicę do Włoch i od tego czasu nie utrzymuje kontaktów z synem, nawet podczas przyjazdów do kraju. W 1996 roku został orzeczony rozwód w małżeństwie K.; sąd zasądził alimenty na rzecz M.K. od jego matki. B.K. nie została pozbawiona praw rodzicielskich.

E.K. zawarła związek małżeński z F.K.. Sprawuje ona opiekę zarówno nad pasierbem jak i córką. M.K. jest osobą upośledzoną umysłowo, ma zespół Downa, nie mówi i nie ma z nim kontaktu wzrokowego, jest pampersowany. M.K. wymaga całodobowej opieki. W dniu [...] września 2007 roku F.K. został opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionego syna. Opieka E.K. nad pasierbem polega na następujących czynnościach: myciu, karmieniu, przygotowywaniu posiłków, dbaniu o higienę osobistą, podtrzymywaniu kontaktów z otoczeniem, wychodzeniu na spacery i do lekarza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00