Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 grudnia 2013 r., sygn. I SA/Gl 802/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Bożena Pindel, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi J. S. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. J. S., reprezentowany przez pełnomocnika będącego doradcą podatkowym, wniósł skargę na interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego z dnia [...] nr [...], którą Minister Finansów, działając na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej: O.p.), stwierdził, że jego stanowisko, wyrażone we wniosku o wydanie tej interpretacji z dnia 22 listopada 2012 r., a dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych przez wspólnika ponoszącego nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki osobowej z siedzibą w Republice Słowackiej, pełniącej funkcje podmiotu holdingowego wobec spółek mających siedzibę w Polsce - jest nieprawidłowe.

2. Do wydania zaskarżonej interpretacji doszło w następujących okolicznościach:

2.1. We wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego pełnomocnik podatnika przedstawił zdarzenie przyszłe wskazując, że wnioskujący jest polskim rezydentem podatkowym i zamierza przystąpić do spółki osobowej z siedzibą w Republice Słowackiej. Spółka ta będzie zorganizowana i zarejestrowana według prawa słowackiego jako komanditna spolocnost (odpowiednik polskiej spółki komandytowej). Wnioskodawca przystąpi w charakterze wspólnika o nieograniczonej odpowiedzialności (odpowiednika polskiego komplementariusza). Wspólnikami spółki mogą być osoby fizyczne i prawne z siedzibą w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00