Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2013 r., sygn. II SA/Gd 617/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Z. F. na uchwałę Rada Gminy z dnia 26 kwietnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy oraz odstąpienia od przetargowego trybu jej zawarcia oddala skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą nr [[...]] z dnia 26 kwietnia 2013 r. Rada Gminy, działając na podstawie art. 13 ust. 1 i art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) wyraziła zgodę na wydzierżawienie na okres dłuższy niż 3 lata jeziora K., oraz na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy. Jak wynika z uzasadnienia uchwały, dotychczasowi dzierżawcy jeziora wnieśli o przedłużenie umowy dzierżawy. Wykonywana w ramach tej umowy gospodarka rybacka była realizowana racjonalnie i efektywnie. Dzierżawcy dbali o czystość jeziora i otoczenia, a mieszkańcy i przyjezdni mogli korzystać z jeziora w sposób nieograniczony. Rada gminy wskazując na powyższe okoliczności oraz na kompetencję do wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego, uznała za uzasadnione zastosowanie takiego rozwiązania.

Pismem z dnia 13 maja 2013 r. Z. F. wezwał Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego podjęciem uchwały. Wzywający wskazał, że naruszono jego interes prawny poprzez ograniczenie powszechnego prawa do udziału w przetargu na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości. Treść uchwały jest też przejawem niegospodarności władz gminy, przez co doszło do naruszenia art. 12 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Podał, że zaskarżoną uchwałą przedłużono umowę z dotychczasowymi dzierżawcami. Zignorowano przy tym, że wzywający zaproponował czynsz dzierżawny w wysokości dwukrotnie przewyższającej kwotę dotychczasowego czynszu i zadeklarował swój udział w przetargu na zwarcie umowy dzierżawy. Jego zdaniem w sytuacji wygaśnięcia umowy dzierżawy nieruchomości gminnych żaden przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje pierwszeństwa dotychczasowych dzierżawców w procesie oddania w dalszą dzierżawę. Twierdzi, że postępowanie władz gminy narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00