Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. III SA/Wa 999/13

Nagrody z tytułu przedsięwzięć o charakterze konkursu, zawierające elementy motywacyjne, adresowane do określonej grupy osób - pracowników odrębnego od organizatora konkursu podmiotu gospodarczego powinny być opodatkowane zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym na podstawie przepisu art. 30 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f. W tym zakresie na Skarżącej spółce będzie ciążył obowiązek jako płatnika pobrania i odprowadzenia na konto właściwego urzędu skarbowego podatku od wygranych w wysokości 10 % wartości nagrody.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Anna Wesołowska, Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), sędzia WSA Aneta Lemiesz, Protokolant referent stażysta Katarzyna Smaga, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 października 2013 r. sprawy ze skargi P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Z przedłożonych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie akt sprawy wynika, że w dniu 17 października 2012 r. sp. z o.o. "P." z siedzibą w W. (dalej: “Spółka" lub “Skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród przekazywanych uczestnikom konkursów organizowanych przez Spółkę dla pracowników podmiotu powiązanego.

2. W przedmiotowym wniosku Skarżąca przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że będąc członkiem międzynarodowej G.., która jest liderem na rynku napojów bezalkoholowych oraz słonych przekąsek - prowadzi działalność gospodarczą w Polsce w zakresie produkcji oraz dystrybucji napojów bezalkoholowych. W rezultacie wewnątrzgrupowej polityki integracji funkcji biznesowych, polegającej na wydzieleniu niektórych obszarów działalności (np. funkcji/zadań związanych z dystrybucją produktów, marketingiem, logistyką itd.) do wyspecjalizowanych podmiotów z Grupy, podmioty te - na zasadzie tzw. outsourcingu - świadczą usługi przypisane do ich obszaru odpowiedzialności na rzecz wszystkich pozostałych spółek z G. W efekcie implementacji przedstawionego modelu konsolidacji wybranych procesów biznesowych w ramach G.., dystrybucją (sprzedażą) napojów produkowanych przez Spółkę zajmuje się inna spółka z G., mająca siedzibę w Polsce (podmiot powiązany). W ramach działań ukierunkowanych na osiągnięcie wspólnych dla Skarżącej oraz spółki dystrybuującej jej produkty celów biznesowych, do których należą maksymalizacja wolumenu sprzedanych produktów Spółki oraz promocja marki, Spółka organizuje konkursy, których intencją jest stymulowanie inicjatywy oraz pomysłowości handlowców (tj. pracowników spółki powiązanej) w zakresie promocji marki oraz produktów Spółki (np. poprzez nagradzanie najlepszych ekspozycji sklepowych wykonanych przez handlowców), kreowanie innych działań mających na celu zwiększenie sprzedaży tych produktów oraz wspieranie integracji pracowników spółki powiązanej poprzez nagradzanie aktywnych postaw oraz wzajemnej rywalizacji tych pracowników w zakresie realizowanych wyników sprzedaży. Wyjaśniła, że przedmiotowe konkursy adresowane są do zamkniętego grona odbiorców, do którego należą wyłącznie pracownicy spółki powiązanej (handlowcy), zajmujący się sprzedażą/dystrybucją produktów Spółki. Pomimo, iż udział w konkursach pozostaje w związku z zakresem obowiązków wynikających z umów o pracę łączących handlowców z ich pracodawcą, osoby te nie pozostają w stosunku pracy ze Spółką, będącym organizatorem konkursu. Nie łączy ich również ze Spółką (organizatorem konkursu) umowa o dzieło, umowa zlecenia ani inna umowa o podobnym charakterze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00