Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 listopada 2013 r., sygn. III SA/Wa 966/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2013 r. sprawy ze skargi P. z siedzibą w W. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz P. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
P. Towarzystwo [...] z siedzibą w W. (zwane dalej "Skarżącym" lub "Towarzystwem") zwrócilo się wnioskiem z dnia o 2011 r. do Ministra Finansów o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania zwrotu wydatków poniesionych przez lekarzy w związku z udziałem w konferencji lub kongresie. W przedmiotowym wniosku Skarżący przedstawił opisane poniżej zdarzenia przyszłe.
Skarżący jest towarzystwem naukowym i działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001r., Nr 79, poz. 855, z późn. zm.) oraz przyjętego Statutu. Zgodnie z art. 3 Statutu, celem działalności Skarżącego jest przede wszystkim profilaktyka i zwalczanie chorób serca i naczyń oraz promocja wiedzy z zakresu kardiologii i kardiochirurgii wśród lekarzy, innych pracowników ochrony zdrowia oraz społeczeństwa. Cele statutowe Skarżącego są realizowane m.in. poprzez wspieranie udziału lekarzy (członków Towarzystwa) w krajowych oraz międzynarodowych kongresach i konferencjach w zakresie kardiologii i kardiochirurgii. Cel powyższy jest realizowany poprzez przyznawanie lekarzom, będącym członkami skarżącego Towarzystwa i spełniającym odpowiednie kryteria, dofinansowania na pokrycie wydatków związanych z udziałem w międzynarodowych konferencjach. Dofinansowanie wyjazdu zagranicznego ma na celu umożliwienie czynnego uczestnictwa w kongresie międzynarodowym osobie, będącej pierwszym autorem pracy przyjętej do przedstawienia w formie ustnej lub plakatowej na jednym ze zjazdów ujętych na tzw. głównej liście grantowej Towarzystwa lub kongresie wytypowanym przez poszczególne Sekcje Towarzystwa. Przyznane fundusze stanowią zwrot kosztów podróży i muszą być rozliczone w oparciu o przyjęte przez Skarżącego i zgodne z odrębnymi przepisami zasady. Dofinansowanie obejmuje: koszty przejazdu, koszty noclegów (hotele), koszty opłaty rejestracyjnej za udział w konferencji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right