Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 listopada 2013 r., sygn. III SA/Lu 580/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Protokolant Stażysta Bartłomiej Maciak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 19 listopada 2013 r. sprawy ze skargi Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Gminy Niedrzwica Duża z dnia 25 kwietnia 2013 r. nr XXVI/190/13 w przedmiocie przekazania do prowadzenia szkoły podstawowej osobie prawnej I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Pismem datowanym na 17 lipca 2013 r. Wojewoda Lubelski wniósł skargę na uchwałę Nr XXVI/190/13 Rady Gminy Niedrzwica Duża z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie przekazania do prowadzenia szkoły podstawowej osobie prawnej.

Kwestionowaną uchwałą Rada Gminy postanowiła przekazać do prowadzenia z dniem 1 września 2013 r. Stowarzyszeniu "Mała szkoła - wielkie szanse" Szkołę Podstawową w Mariance.

W ocenie organu nadzoru uchwała została podjęta z naruszeniem art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r., nr 79, poz. 854, ze zm.; dalej jako: u.z.z.), bowiem w związku z podjęciem przedmiotowej uchwały nie został dopełniony obowiązek opiniowania uchwały przez związki zawodowe spełniające kryterium reprezentatywności. Powołując się na orzecznictwo sądowe Wojewoda stwierdził, że uchwała w sprawie przekazania prowadzenia publicznej szkoły podstawowej w trybie art. 5 ust. 5g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572, ze zm.; dalej jako: u.s.o.), wymaga opiniowania na podstawie art. 19 ust. 1 u.z.z. Tryb opiniowania przez związki zawodowe jest niezależny od obowiązku powiadomienia zakładowej organizacji związkowej (art. 5 ust. 5l u.s.o.). Powiadomienie organizacji zakładowej nie wyłącza obowiązku opiniowania przez organy reprezentatywnych związków zawodowych, gdyż co do zasady związki zawodowe w momencie ich powiadomienia w trybie art. 5 ust. 5l u.s.o. nie mają wpływu na fakt przekazania szkoły, bowiem rozstrzygnięcie w tym zakresie podjął organ samorządu terytorialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00