Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 października 2013 r., sygn. III SA/Wa 943/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Golat, sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2013 r. sprawy ze skargi I. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz I. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 24 września 2012 r. (data wpływu do organu 1 października 2012 r.), uzupełnionym pismem z 6 grudnia 2012 r., Skarżąca, I. zwróciła się do Ministra Finansów (organ upoważnionym Dyrektor Izby Skarbowej w W.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania dochodów polskiego funduszu inwestycyjnego zamkniętego z udziału transparentnej podatkowo luksemburskiej spółce osobowej posiadającej osobowość prawną oraz status specjalistycznego funduszu inwestycyjnego przedstawiając następujące zdarzenie przyszłe :
Skarżąca jest osobą prawną, funduszem inwestycyjnym zamkniętym utworzonym zgodnie z przepisami ustawy o funduszach inwestycyjnych. Skarżąca zamierza zainwestować, zgodnie z art. 146 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, w spółkę prawa luksemburskiego SCS (Societe en Commandite Simple) [dalej: SCS] posiadającą w Luksemburgu status tzw. specjalistycznego funduszu inwestycyjnego (Fond d’Investissement Specialise) [dalej: FIS]. FIS na gruncie prawa luksemburskiego posiada osobowość prawną a jednocześnie jest traktowana jest jako podmiot transparentny podatkowo. Podatnikami podatków dochodowych u tytułu dochodów uzyskiwanych przez SCS są - analogicznie jak w przypadku polskich spółek osobowych - wspólnicy SCS. Skarżąca może w przyszłości otrzymywać od CSC płatności z tytułu udziału w zysku tej spółki.