Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie WSA w Poznaniu z dnia 17 października 2013 r., sygn. II SA/Po 390/13

Prawo pomocy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w następującym składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu, na posiedzeniu niejawnym, w dniu 17 października 2013 r. wniosku o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi B. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] 2013 r. Nr [...] w przedmiocie opłaty eksploatacyjnej postanawia odmówić przyznania prawa pomocy /-/ T. Świstak

Uzasadnienie

Skarżąca B. B. złożyła wniosek o prawo pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych w całości oraz ustanowienie adwokata.

W uzasadnieniu wniosku wskazała, że od półtora roku znajduje się na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzymuje 300 zł miesięcznie. W czerwcu tego roku orzeczono rentę rolniczą, ale nie określono kwoty. Oświadczyła, że zdrowie nie pozwala pracować, więc 10 ha gospodarstwo przekazała bratu aktem darowizny. Wskazała, że od 14 lat znajduje się w separacji z mężem, nie mieszka z nim i nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego. Oświadczyła, że mieszka sama, a jej dochody nie wystarczają na leki. Brat opłaca jej rachunki, kupuje opał oraz daje kieszonkowe, a także opiekuje się nią.

Z uwagi na fakt, że wniosek skarżącej o prawo pomocy na urzędowym formularzu był niepełny, co do sytuacji finansowej i rodzinnej, zwrócono się, w oparciu o przepis art. 255 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270, zwanej dalej: "P.p.s.a."), o uzupełnianie wniosku o prawo pomocy poprzez przedłożenie dodatkowych oświadczeń i dokumentów źródłowych. Zarządzeniem referendarza tut. Sądu z dnia 25 lipca 2013 r. zobowiązano skarżącą, do podania wszystkich źródeł miesięcznych dochodów stałych, jak i dorywczych, jakie uzyskuje skarżąca i pozostałe osoby, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe oraz do poparcia tych twierdzeń odpowiednimi dokumentami (PIT za 2012 r.). Nadto zwrócono się o podanie, czy skarżąca prowadzi działalność gospodarczą oraz czy prowadzi gospodarstwo rolne i z jakim wynikiem finansowym (ustalenie rzeczywistych okoliczność w tym zakresie w sposób istotny rzutuje na możliwości finansowe skarżącej w przedmiocie przyznania prawa pomocy). Następnie zobowiązano skarżącą do przedłożenia wyciągów z rachunków bankowych za okres ostatnich 6 miesięcy wraz z informacją o zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz o zajęciach komorniczych (wyciągi z tych rachunków przedstawiają bowiem wprost skalę środków jakimi wnioskodawczyni realnie dysponuje). Wezwano także skarżącą do podania jakie posiada samochody oraz do przedstawienia szczegółowego spisu koniecznych kosztów bieżącego jej utrzymania, gdyż wysokość ponoszonych kosztów z tego tytułu wskazuje także na wielkość środków, jakimi skarżąca rzeczywiście rozporządza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00