Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 października 2013 r., sygn. II SA/Łd 539/13

 

Dnia 15 października 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 października 2013 roku sprawy ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżącego S. P. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. LS

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. decyzją z dnia [...], nr [...] utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy U. z dnia [...], którą odmówiono S. P. przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego na siostrę K. S. Jako podstawę rozstrzygnięcia SKO powołało art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013r. poz. 267, dalej powoływanej jako k.p.a.).

Wójt Gminy U., po rozpoznaniu wniosku S. P. z dnia 4 lutego 2013r. wskazaną wyżej decyzją odmówił wnioskodawcy prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad siostrą K. S. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że określone w art. 16a ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych warunki przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego mówią o faktycznej rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Natomiast wnioskodawca, który od 2009 roku otrzymywał świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad siostrą przed uzyskaniem tego świadczenia był osobą zarejestrowaną w PUP bez prawa do zasiłku. Zatem nie zrezygnował z pracy w związku z opieką nad siostrą. Ponadto organ wskazał, iż wnioskodawca należy do kręgu osób zobowiązanych do alimentacji, ale w dalszym stopniu, bowiem w pierwszym stopniu w linii prostej zobowiązanymi do alimentacji względem K. S. są jej córki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00