Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 października 2013 r., sygn. II SA/Łd 673/13

 

Dnia 9 października 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant Specjalista Marcelina Chmielecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 października 2013 roku sprawy ze skargi T. K. i B. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na budowie przydomowej oczyszczalni ścieków - oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] w sprawie zgłoszenia sprzeciwu od zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na budowie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jak wynika z akt sprawy wnioskiem z dnia 2 maja 2013 r. B. i T. K. zgłosili zamiar wykonania robót budowlanych polegających na budowie "przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 0,6 m³ na dobę" na działce nr 11/14 w miejscowości G., gm. Ł..

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Starosta [...], na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267) zgłosił sprzeciw w sprawie budowy przedmiotowej oczyszczalni ścieków. Wskazał, że z przedłożonej, uproszczonej dokumentacji projektowej wynika, że inwestorzy zamierzają wbudować przydomową oczyszczalnię ścieków do budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr 11/14, znajdującej się na terenie, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w miejscowości G., gm. Ł. uchwalony w dniu [...] r. przez Radę Miejską w Ł. uchwałą nr [...]. Dla terenu objętego planem wprowadzono w § 7 ust. 7 zakaz gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych, przy czym uznano za dopuszczalne odprowadzanie ścieków do tych zbiorników jako rozwiązanie tymczasowe do momentu realizacji kanalizacji sanitarnej, nadto ustalono obowiązek likwidacji tych zbiorników po podłączeniu budynków do sieci kanalizacji sanitarnej. W § 11 ust. 3 uchwały wprowadzono zakaz odprowadzania nieoczyszczonych i oczyszczonych ścieków do wód i gruntu, a w § 11 ust. 2 ustalono obowiązek odprowadzania ścieków sanitarnych do sieci kanalizacji sanitarnej, przy czym do czasu jej realizacji dopuszczono budowę szczelnych bezodpływowych zbiorników na nieczystości jako rozwiązanie tymczasowe. Wobec tego, organ uznał, że proponowany przez inwestorów sposób odprowadzania ścieków sanitarnych z budynku mieszkalnego do przydomowej oczyszczalni ścieków narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00