Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 października 2013 r., sygn. III SA/Gl 815/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Barbara Orzepowska - Kyć, Protokolant Monika Rał, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2013 r. przy udziale - sprawy ze skargi K. W. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wydobywania kopalin (wstrzymania eksploatacji w związku ze stwierdzeniem prowadzenia tej działalności bez koncesji) oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w K. , po rozpatrzeniu odwołania K. W. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą "A" z siedzibą w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w K. z dnia [...] r. nr [...] , którą nakazano przedsiębiorcy wstrzymanie eksploatacji andezytu na działce numer ewidencyjny [...] zlokalizowanej w K. , gmina C. w związku ze stwierdzeniem prowadzenia tej eksploatacji bez koncesji. Jako podstawę prawną zaskarżonej decyzji wskazano art. 138 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.Dz. U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm., w skrócie K.p.a.) w związku z art. 173 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. nr 163, poz. 981 ze zm., w skrócie p.g.g).
Decyzja zapadła w poniższym stanie faktycznym i prawnym.
W trakcie rozpoznania przeprowadzonego w dniu [...] r. przez Okręgowy Urząd Górniczy w K. ustalono, że w miejscowości K. (na działce nr [...] ) K. W. właściciel "A" wydobywa mechanicznie andezyt bez wymaganej koncesji. Na miejscu zastano pracowników prowadzących roboty obejmujące urabianie podpoziomowe górotworu przy zastosowaniu koparki przedsiębiernej Libherr w najniższym piętrze, zaciętego u podnóża zbocza południowo zachodniego góry Wdżar czteropoziomowego wyrobiska eksploatacyjnego, selekcję urobku polegającą na oddzieleniu mas ziemnych od andezytowych brył skalnych na ruszcie wykonanym z prętów stalowych, przemieszczanie oddzielonych od kopaliny mas ziemnych na pryzmę usytuowaną na spągu wyrobiska i załadunek mas koparko-ładowarką na podwoziu kołowym ([... ]) na samochód samowyładowczy (STEYR nr rej [...] ), a następnie ich wywóz na tymczasowe zwałowisko o wymiarach szacunkowych 33x22x3 m, zlokalizowane w sąsiedztwie składowiska brył andezytowych o wymiarach szacunkowych 37x28x3 m, po przeciwnej stronie drogi gminnej prowadzącej do Ośrodka narciarskiego ""B" ". Dostęp do wyrobiska od strony jego górnej krawędzi nie był zabezpieczony. W obrębie wyrobiska oraz na sąsiadującym z nim placu, a także po sąsiedniej stronie drogi biegnącej u podnóża stoku góry Wdżar, zgromadzona została w składowiskach tymczasowych kopalina w postaci andezytowych brył skalnych. Na placu składowym położonym na południe od wyrobiska, znajdowały się również składowiska produktów przeróbki mechanicznej kopaliny z wykorzystaniem zlokalizowanej na nim kruszarki szczękowej.