Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 października 2013 r., sygn. III SA/Gd 537/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla, WSA Jolanta Sudoł (spr.), WSA Bartłomiej Adamczak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2013 r. sprawy ze skargi L. L. oraz J. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 14 maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie przyznania rodzinie zastępczej środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 lipca 2012 r., po rozpatrzeniu wniosku tworzących rodzinę zastępczą spokrewnioną, L. i J. L., Starosta odmówił wnioskodawcom przyznania środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego.

Jako podstawę prawną wydania decyzji wskazano art. 39 ust. 1 pkt 1 lit a i art. 88 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu organ przytoczył treść art. 83 ust. 2 cyt. ustawy, z którego wynika, że środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w wysokości odpowiadającej kosztom ponoszonym przez rodzinę zastępczą, może otrzymać tylko rodzina zastępcza zawodowa lub niezawodowa. Ponieważ w sprawie ustalono, że L. i J. L. sprawują opiekę zastępczą dla czworga swoich wnuków, a więc stanowią dla nich spokrewnioną rodzinę zastępczą, organ odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia.

W złożonym odwołaniu L. i J. L. potwierdzili, że wspólnie tworzą spokrewnioną rodzinę zastępczą dla czworga dzieci w wieku 6-15 lat. Podkreślili, że wynikające z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wyłącznie rodzin spokrewnionych z grona uprawnionych do pomocy finansowej, niekorzystnie różnicuje sytuację rodzin zastępczych, faworyzując nieliczne zastępcze rodziny zawodowe, a z drugiej strony zmniejszając pomoc pieniężną dostępną dla rodzin spokrewnionych, które są głównym filarem rodzicielstwa zastępczego w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00