Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 września 2013 r., sygn. V SA/Wa 2553/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Sędzia WSA - Piotr Kraczowski (spr.), Sędzia WSA - Michał Sowiński, Protokolant spec. - Anna Wiśniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2013 r. sprawy ze skargi O. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku akcyzowego oddala skargę
Uzasadnienie
Minister Finansów indywidualną interpretacją prawa podatkowego z [...] lipca 2012 r. [...] zmienił interpretację z [...] października 2009 r. [...], wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w K. na wniosek O. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (zwanej dalej: skarżącą) stwierdzając, że:
1) nieprawidłowe jest stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w K., zgodnie z którym niedobory wyrobów akcyzowych objętych kodami CN 2710 19 71 - 2710 19 99, powstające w trakcie objęcia tych wyrobów procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą;
2) nieprawidłowe jest stanowisko O. Sp. z o.o., zawarte we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z [...] sierpnia 2009 r., zgodnie z którym niedobory wyrobów akcyzowych objętych kodami CN 2710 19 71 - 2710 19 99, powstające w trakcie objęcia tych wyrobów procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą; w przypadku gdyby niedobory te podlegały opodatkowaniu akcyzą, należałoby stosować dla nich normy dopuszczalnych niedoborów na podstawie maksymalnych norm dopuszczalnych ubytków dla wyrobów energetycznych o podobnych właściwościach fizykochemicznych.
Swoją interpretację Minister Finansów oparł na następujących ustaleniach i rozważaniach:
W dniu [...] sierpnia 2009 r. został złożony wniosek skarżącej o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie opodatkowania tym podatkiem niedoborów olejów smarowych i olejów bazowych, oznaczonych kodem CN 2710 19 71 - 2710 19 99, powstających w trakcie magazynowania lub przemieszczania tych wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy.