Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2013 r., sygn. V SA/Wa 406/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Jarosław Stopczyński, Protokolant specjalista - Izabela Wrembel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2013 r. sprawy ze skargi J.O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia elementów kalkulacyjnych dla potrzeb ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz określenie zobowiązania podatkowego. oddala skargę.
Uzasadnienie
J. O. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą F. wystąpił ze skargą na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2012 r. o numerze [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] grudnia 2011 r. w przedmiocie określenia elementów kalkulacyjnych dla potrzeb ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz określenia kwoty tego podatku w prawidłowej wysokości.
Organ orzekał w następującym stanie faktycznym:
Zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z dnia [...] października 2007 r. skarżący zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar określany jako "artykuły bożonarodzeniowe; poinsetia, piki świąteczne" (poz. [...] SAD) w ilości [...] kartonów taryfikując go do pozycji 9505 10 90 00 Zintegrowanej Taryfy Wspólnot Europejskich (Taric) z konwencyjną stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22%.
Na skutek wątpliwości powstałych w wyniku kontroli postimportowej ww. zgłoszenia celnego, organ celny wszczął z urzędu postępowanie celno - podatkowe w zakresie dotyczącym określenia klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wysokości cła na potrzeby określenia podatku od towarów i usług, oraz określenia tego podatku w przedmiotowym zgłoszeniu celnym.
Decyzją z dnia [...] października 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego orzekł o retrospektywnym zaksięgowaniu kwoty cła według zgłoszenia celnego z [...] października 2007 r. w wysokości [...] zł, wezwał firmę do wpłaty kwoty cła w ustalonej wysokości oraz do wpłaty różnicy w podatku od towarów i usług w wysokości [...] zł oraz określił prawidłową klasyfikację taryfową części towaru z poz. [...] SAD do kodu 6702900000 Taric i określił dla przedmiotowego towaru konwencyjną stawkę celną w wysokości 4,7%, oraz stawkę podatku VAT 22%. Na skutek wniesionego przez stronę odwołania decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. Dyrektor Izby Celnej uchylił zaskarżoną decyzję w całości i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu organ odwoławczy przedstawił stan faktyczny ustalony w sprawie i wskazał, że prawidłowe rozstrzygnięcie w sprawie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w znacznej części, w celu ustalenia stanu towaru objętego przedmiotowym dokumentem SAD- poz. 1 i jego prawidłowej klasyfikacji taryfowej, zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego. Organ wyjaśnił, ze w jego ocenie stan faktyczny towaru objętego zgłoszeniem celnym został ustalony nieprawidłowo, co miało wpływ na klasyfikację towaru oraz wymiar podatku VAT. Według Dyrektora przeprowadzone przez organ I instancji postępowanie wyjaśniające doprowadziło do ustaleń, iż tylko część importowanego towaru w postaci kwiatów i ich części powinna być klasyfikowana do kodu TARIC 6702900000 ze stawką celną 4,7% (poz. 2 ), natomiast dla pozostałej części towaru zastosowana w zgłoszeniu celnym taryfikacja i stawka celna są prawidłowe (poz. 1 ). Organ zwrócił przy tym uwagę na fakt, że w dołączonej do zgłoszenia fakturze nr [...] importowany towar określono jako gałązki i główki poinsecji, piki świąteczne, piki poinsecji, poinsecja, dekoracje świąteczne, piki brokatowe, piki z dekoracją świąteczną. Dyrektor podniósł, że w zaskarżonej decyzji brak jest dokładnego opisu towaru, dla którego zastosowano stawkę celną w wysokości 2,7 %, natomiast towary, dla których zastosowano stawkę celną 4,7 % opisano jako kwiaty i części kwiatów z pozostałych materiałów.