Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 19 września 2013 r., sygn. I SA/Ol 445/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Zofia Skrzynecka, Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod (sprawozdawca), sędzia WSA Tadeusz Piskozub, Protokolant sekretarz sądowy Monika Rząp, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 19 września 2013r. sprawy ze skargi Spółki A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie wpłat z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa oddala skargę.
Uzasadnienie
Syndyk masy upadłości Spółki A. w upadłości likwidacyjnej, skierował do Dyrektora Izby Skarbowej, działającego w imieniu Ministra Finansów, wniosek z dnia 21.11.2012r. o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wpłat z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.
Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny. Podał, że Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy postanowieniem z dnia 19 listopada 2009r. ogłosił upadłość Spółki A., obejmującą likwidację majątku dłużnika. Upadły jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa - wszystkie akcje są własnością Skarbu Państwa. W toku prowadzonego postępowania upadłościowego Syndyk dokonuje sprzedaży majątku i uzyskuje z tego tytułu środki pieniężne, które stanowią fundusze masy upadłości. Uzyskiwane fundusze masy spowodowały osiągnięcie zysku rachunkowego w roku podatkowym, skutkiem czego powstał obowiązek wnoszenia wpłaty z zysku na rzecz budżetu Państwa. Dotychczas Syndyk dokonuje wpłat, ale uznaje, że masa upadłości nie ma takiego obowiązku.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie: Czy na podstawie ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, Syndyk zobowiązany jest do dokonywania wpłat z zysku powstałego w wyniku likwidacji majątku masy upadłości, czy też jest z tego obowiązku zwolniony?
Zdaniem wnioskodawcy jednoosobowe spółki Skarbu Państwa będące w upadłości likwidacyjnej nie są zobowiązane do dokonywania wpłat z zysku, uregulowanych ustawą z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz.U. nr 154, poz. 792 ze zm.). Przepisy Prawa upadłościowego są bowiem lex specialis do uregulowań art. 2 ustawy o wpłatach. Dokonanie wpłat z zysku stanowiłoby naruszenie przepisów Prawa upadłościowego, którego celem jest równomierne zaspokojenie wszystkich wierzycieli według ściśle określonych zasad. Według pytającego, wypłata z wpłaty z zysku nie jest daniną publiczną lecz jest wynikiem uprawnień właścicielskich, a nie obowiązków ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych. Zastosowanie przepisów ustawy o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa do spółek w upadłości, stwarzałoby uprzywilejowaną pozycję spółki Skarbu Państwa z pokrzywdzeniem wierzycieli.