Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 23 września 2013 r., sygn. I SA/Gd 536/13
Prawo pomocy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka po rozpoznaniu w dniu 23 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za marzec 2010 r. postanawia: odmówić skarżącemu przyznania prawa pomocy.
Uzasadnienie
W skardze wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na wyżej opisaną decyzję Dyrektora Izby Celnej [...], pełnomocnik R. K. zwrócił się o częściowe zwolnienie skarżącego od kosztów sądowych, tj. od wpisu sądowego od skargi.
Braki formalne wniosku poprzez złożenie go na urzędowym formularzu PPF wnioskodawca uzupełnił w dniu 30 kwietnia 2013 r.
Zgodnie ze złożonym przez wnioskodawcę oświadczeniem o stanie rodzinnym, majątku i dochodach jego jedynym źródłem utrzymania jest wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prezesa zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w wysokości 500 zł miesięcznie, nie posiada on jakiegokolwiek majątku, zamieszkuje w mieszkaniu o powierzchni 64 m2, którego właścicielką jest jego małżonka. W rubryce nr 6 formularza PPF, przeznaczonej dla podania osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, wnioskodawca wskazał małżonkę, jednocześnie jednak w uzasadnieniu wniosku oświadczył, iż nie prowadzi z żoną, zamieszkującą obecnie w [...], wspólnego gospodarstwa domowego.
Postanowieniem z 9 lipca 2013 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy. W uzasadnieniu wskazano, że skarżący, przedstawił swoją sytuację finansową w sposób wybiórczy poprzez podanie jedynie tych okoliczności, które przemawiałyby za uznaniem, że znajduje się on w trudnej sytuacji finansowej, która nie pozwala mu na pokrycie kosztów sądowych.
Od powyższego orzeczenia pełnomocnik skarżącego w dniu 24 lipca 2013 r. (data stempla pocztowego) wniósł sprzeciw, wskazując w pierwszej kolejności, że jest stroną szeregu postępowań sądowych (o sygn. akt I SA/Gd 699/13, I SA/Gd 700/13, I SA/Gd 701/13, I SA/Gd 1025/12), które wymagają zaangażowania środków w znacznej w kwocie. Z tych względów zarówno na potrzeby tamtych spraw, jak i w niniejszym postępowaniu, skarżący wystąpił o zwolnienie od opłat w części, w której rzeczywiście ponieść ich nie może. Skarżącemu udało się pozyskać część finansowania na potrzeby toczących się postępowań i dlatego w niniejszym postępowaniu wnosi o częściowe (w wysokości ½) zwolnienie od opłaty. Środki na ten cel skarżący pozyskał jednorazowo, stąd nie mogły one zostać ujęte w złożonym formularzu PPF.