Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 września 2013 r., sygn. II SA/Gd 356/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska po rozpoznaniu w dniu 3 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Województwa na postanowienie Wojewody z dnia 5 kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności zażalenia w sprawie odmowy zawieszenia postępowania dotyczącego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta wykonujący zadania starosty z zakresu administracji rządowej postanowieniem z dnia 4 marca 2013 r. odmówił zawieszenia postępowania dotyczącego ustalenia i wypłaty odszkodowania za przejętą z mocy prawa pod drogę publiczną nieruchomość stanowiąca działkę nr [[...]], położoną w G. w obrębie nr [[...]] (M.), z powodu braku podstawy prawnej do dokonania żądanej czynności.

Na powyższe postanowienie zażalenie wniosło Województwo.

Wojewoda postanowieniem z dnia 2 kwietnia 2013 r., wydanym na podstawie art. 134 w związku z art. 144 kpa, stwierdził niedopuszczalność zażalenia. Wojewoda uznał, że Prezydent Miasta wykonujący zadanie starosty z zakresu administracji rządowej w postanowieniu z dnia 4 marca 2013 r. błędnie pouczył strony o możliwości wniesienia zażalenia. Zgodnie z art. 101 § 3 kpa stronie służy zażalenie na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania albo odmowy podjęcia zawieszonego postępowania. Przedmiotem zażalenia może być więc jedynie postanowienie o zawieszeniu postępowania administracyjnego oraz o odmowie jego podjęcia. Na postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania oraz o odmowie zawieszenia postępowania zażalenie nie przysługuje. Wojewoda uznał, pomimo treści art. 112 kpa, że błędne pouczenie zawarte w tym postanowieniu nie mogło kreować nowych praw dla strony postępowania, nieprzewidzianych w obowiązujących przepisach, a więc nie stworzyło dla skarżącego prawa do złożenia zażalenia. Jedną z podstawowych przyczyn niedopuszczalności odwołania (zażalenia), o której mowa w art. 134 kpa, jest właśnie niezaskarżalność decyzji (postanowień) administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00