Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 509/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Grzegorz Nowecki (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Marek Krawczak, sędzia WSA Waldemar Śledzik, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi M. S.K.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę
Uzasadnienie
MP. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Skarżąca", "SKA") wnioskiem z 6 sierpnia 2012 r. zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: "PCC") w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu do Spółki.
W przedmiotowym wniosku przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.
M P S A (dalej: "MP SA") prowadzi działalność gospodarczą i jest właścicielem nieruchomości. MP SA nabyła ogół praw i obowiązków w SKA w której to została komplemetariuszem. MP SA zamierza wnieść do SKA nieruchomość w formie wkładu niepieniężnego.
W zamian za wniesienie aportu w postaci nieruchomości, MP SA obejmie akcje SKA. Wartość wniesionego do SKA wkładu niepieniężnego może przy tym być wyższa od wartości nominalnej obejmowanych w zamian za wkłady akcji SKA. W takim wypadku, część wartości wkładu niepieniężnego zostanie przeznaczona na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego Skarżącej. Nadwyżka zaś wartości wniesionego wkładu nad wartością nominalną obejmowanych w zamian za wkład niepieniężny akcji (tzw. agio) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki w oparciu o art. 396 § 2 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037. ze zm., dalej: "KSH").
Wskazując na powyższe zadała następujące pytanie.
Czy w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowo-akcyjnej powstanie obowiązek podatkowy w PCC z tytułu zmiany umowy spółki?