Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Łodzi z dnia 21 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Łd 162/13

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Dnia 21 sierpnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2013 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku Gminy J. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi Gminy J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę postanawia: wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji. a.bł.

Uzasadnienie

Gmina J. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi decyzję Wojewody [...] z dnia [...], nr [...], którą uchylono decyzję Starosty [...]z dnia [...], nr [...] w całości i udzielono M. Z. i P. Z., prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą A z siedzibą w R. pozwolenia na budowę agrobiogazowni rolniczej o mocy 0,5 MW na działce nr 434/2 w miejscowości J..

Pismem z dnia 5 marca 2013 roku (nadanym w dniu 11 marca 2013 roku) strona skarżąca wniosła o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, w treści wniosku wyjaśniając, iż inwestorzy nie powinni rozpoczynać budowy spornej agrobiogazowni do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu, bowiem będzie się ona składała m.in. z komór fermentacyjnych i zbiorników gazu, które to pomieszczenia wymagają znacznej ingerencji w teren zabudowy oraz odpowiedniego zabezpieczenia związanego z pełnioną funkcją. Ponadto budowla jest dość dużym obszarowo przedsięwzięciem i w sytuacji uzyskania korzystnego dla strony skarżącej rozstrzygnięcia sporu należy się liczyć z jej rozbiórką i doprowadzeniem terenu wykorzystywanego do budowy do stanu używalności. Wskazano, iż Gmina nie ma gwarancji, że inwestorzy po zakończeniu sporu dobrowolnie dokonają usunięcia rozpoczętej inwestycji i doprowadzą wykorzystywany teren do stanu sprzed budowy, a z doświadczenia wiadomo, że niejednokrotnie pomimo wyroków sądowych koszty działań mieszkańców gminy obciążają gminę. W przedmiotowej sprawie należy się liczyć z wysokimi kosztami inwestycji, a zatem rozebranie tejże i uprzątnięcie terenu wiązać się będzie z poniesieniem znacznej szkody przez Gminę. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że przy tego rodzaju inwestycji mogą wystąpić nieodwracalne skutki zarówno w przyrodzie jak i w infrastrukturze, ze względu na wprowadzenie ciężkiego sprzętu, nieodpowiedniego do przylegających dojazdów i dróg.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00