Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 sierpnia 2013 r., sygn. II SA/Ke 560/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Marta Bieniek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania A. S. od decyzji wydanej z upoważnienia Burmistrza z dnia [...], odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną J. S., na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa uchyliło w całości zaskarżoną decyzję i w to miejsce orzekło o przyznaniu A. S. świadczenia pielęgnacyjnego nad niepełnosprawną żoną w kwocie 520 złotych miesięcznie na okres od 1 września 2012 r. do 31 stycznia 2012 r.

Do wydania tego rozstrzygnięcia doszło na tle następujących okoliczności:

Wnioskiem z 4 września 2012 r. A. S. zwrócił się o przyznanie mu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną żoną J. S., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wcześniej wnioskodawca miał już przyznane takie świadczenie decyzją SKO z [...] na okres od 1 marca 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. Organ I instancji decyzją z [...] odmówił przyznania świadczenia, uzasadniając swoje stanowisko tym, że wymagająca opieki J. S. pozostaje w związku małżeńskim, a jej mąż nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na skutek wniesionego odwołania, decyzją z [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło tę decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania organowi I instancji, nie podzielając stanowiska, że fakt pozostawania przez J. S. w związku małżeńskim uniemożliwia jej mężowi przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego oraz polecając ustalenie, czy odwołujący się faktycznie sprawuje opiekę nad żoną i czy zrezygnował w związku z tym z aktywności zawodowej. Po ponownym rozpoznaniu sprawy organ I instancji decyzją z [...] ponownie odmówił przyznania świadczenia. Organ ten ustalił, że A. S. zamieszkuje wraz żoną, nad którą sprawuje opiekę i 7 - letnią córką, nie pracuje ani nie rejestruje się w urzędzie pracy i że pobierał on świadczenie pielęgnacyjne do 31 sierpnia 2012 r. Dalej organ I instancji przytoczył art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 r., Nr 139 poz. 992 ze zmianami), zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopnie niepełnosprawności, i wskazał, że z tych względów orzekł jak w sentencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00