Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wr 469/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Aleksandra Dobosiewicz-Sass, po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2013 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 31 stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej przez "A" Sp. z o.o. (dalej: spółka, strona, skarżący) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. nr [...] z dnia [...] r. utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. nr [...] z dnia [...] r. określającą wysokość zobowiązania w podatku akcyzowym w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki [...] typ sanitarka.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 21 maja 2008r. strona zakupiła na terytorium Niemiec samochód marki [...] typ sanitarka, nr nadwozia [...] , za kwotę 12.900 EUR. Transakcja została udokumentowana fakturą z dnia 21 maja 2008r. Po przemieszczeniu pojazdu na terytorium kraju przeprowadzone zostało badanie techniczne (27 maja 2008r.), a w dniu 28 maja 2008r. pojazd został zarejestrowany jako samochód specjalny - karetka.

Naczelnik Urzędu Celnego w W. (dalej: organ I instancji) przeprowadził postępowanie podatkowe, w ramach którego zebrał materiał dowodowy, w tym: niemiecki dowód rejestracyjny nr [...] , który został wystawiony dla pojazdu typu sanitarka karetka zamknięta; informację z Polsko- Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Ś., wskazującą, że pojazd od dnia pierwszej rejestracji w Niemczech do dnia wymeldowania zarejestrowany był jako samochód pogotowia ratunkowego; zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu z dnia 27 maja 2008r. w którym diagnosta opisuje samochód jako specjalny, sanitarny (ambulans) do przewozu chorych; rejestrację pojazdu jako samochód specjalny-karetka sanitarna; pismo strony z dnia 4 stycznia 2012 r. wraz z załączonymi fotografiami obrazującymi wyposażenie pojazdu, w którym strona informuje, że zakupiony przez spółkę samochód marki był i jest typowym samochodem ratowniczo- ambulatoryjnym przeznaczonym do ratowania zdrowia i życia ludzi, z pełnym wyposażeniem medycznym. W następstwie analizy zebranego materiału dowodowego organ I instancji stwierdził, że strona dokonała nabycia samochodu osobowego klasyfikowanego do kodu CN 8703, a nie samochodu specjalnego klasyfikowanego do kodu CN 8705 i podlega obowiązkowi podatkowemu w podatku akcyzowym. Decyzją nr [...] z dnia [...]r. organ I instancji określił podatnikowi zobowiązanie podatkowe z powyższego tytułu w kwocie 5.936,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00