Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. I SA/Wr 630/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca) Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska Protokolant: Anna Terlecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2013 r. przy udziale sprawy ze skargi E. G. na interpretację Ministra Finansów działającego za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 17 października 2012 r. strona złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przejęcia przedsiębiorstwa spółki jawnej prowadzonej przez małżeństwo, przez wspólnika (żonę), w sytuacji gdy zmarł jeden z dwóch wspólników (mąż), który sporządził testament ustanawiając jako jedynego spadkobiercę swoją żonę, która w wyniku postępowania spadkowego może zostać jedynym wspólnikiem. W świetle przepisów kodeksu spółek handlowych kontynuacja działalności w formie spółki jawnej jest niemożliwa i konieczne jest dokonanie likwidacji spółki, będące zakończeniem bytu prawnego spółki. Nie oznacza to jednak konieczności likwidacji przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę, którego działalność żona zmarłego chce kontynuować, wobec tego, jako likwidator, zgodnie z art. 70 § 1 k.s.h. zamierza wypełnić zobowiązania Spółki i podzielić majątek Spółki między wspólników. Żona zmarłego ma zamiar, działając jako likwidator, zdecydować o przejęciu przez siebie - osobę fizyczną - całego majątku Spółki (także przedsiębiorstwa) i kontynuować działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej wprowadzając do ewidencji przejęty majątek Spółki, ewentualnie utworzyć nową spółkę osobową lub kapitałową oraz wnieść do niej aportem przedsiębiorstwo Spółki.

W związku z tym strona zadała pytanie: czy przejęcie przez nią przedsiębiorstwa Spółki a następnie wprowadzenie go do ewidencji prowadzonej działalności gospodarczej będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00