Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 lipca 2013 r., sygn. III SA/Wa 400/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sylwester Golec, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA Dariusz Zalewski, Protokolant referent stażysta Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2013 r. sprawy ze skargi C. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości.
Uzasadnienie
Decyzją z [...] maja 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. na kwotę 11.993 zł określił Skarżącemu - C. G., wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r.
W roku tym Skarżący jako wspólnik spółki cywilnej "R. " (z udziałem 33%) prowadził działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy i pilotażu. Opłacał podatek dochodowy od osób fizycznych na zasadach ogólnych.
Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej działalności Skarżącego w ramach "R. " s.c. stwierdzono, że wspólnicy nie sporządzili spisów z natury na początek i koniec 2006 r. Na podstawie książki osób szkolonych nr [...] r. oraz sporządzonego przez Skarżącego zestawienia przeszkolonych osób ustalono, że 559 osób przeszkolono w ramach kursów na prawo jazdy, a 64 osoby na kursach doszkalających. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów wspólnicy "R. " s.c. ewidencjonowali przychody z kursów nauki jazdy w formie miesięcznych raportów z kasy fiskalnej oraz rachunków wystawionych wpłacającym na rachunek bankowy, np. Urzędom Pracy. Z zeznań uczestników kursów wynikało, iż płatności dokonywane były w dwóch ratach, z których pierwsza obejmowała wpisowe (200 - 300 zł), a druga pozostałą część należności (do końca szkolenia z teorii).
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, wspólnicy "R. " s.c. nie ewidencjonowali wszystkich przychodów z kursów na naukę jazdy, bądź też ewidencjonowali je w mniejszej wysokości (w wysokości zaliczki).