Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 lipca 2013 r., sygn. III SA/Wa 437/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędziowie sędzia WSA Krystyna Kleiber, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lipca 2013 r. sprawy ze skargi W. K. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej 1) uchyla zaskarżone postanowienie, 2) stwierdza, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz W. K. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. W.K. (zwany dalej: "Skarżącym") wniósł 12 września 2012r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz wniesienia ich do spółki kapitałowej. Opisując zdarzenie przyszłe wskazał, że jest akcjonariuszem spółki komandytowo - akcyjnej (zwanej dalej: "SKA") i będzie wspólnikiem spółki komandytowej i spółki jawnej (łącznie wszystkie trzy spółki zwane dalej: "Spółka osobowa"). W przyszłości Skarżący wystąpi ze Spółki osobowej (dalej zwane: "Wystąpieniem"), przewiduje też, iż Spółka osobowa zostanie zlikwidowana (dalej zwane: "Likwidacją").
Wystąpienie ze spółki jawnej i komandytowej może nastąpić albo przez zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika albo przez wypowiedzenie umowy spółki. Nie będzie polegało na zbyciu ogółu praw i obowiązków nowemu wspólnikowi, lecz na wypowiedzeniu przez Skarżącego umowy Spółki osobowej i późniejszej zmianie umowy Spółki osobowej przez wykreślenie Skarżącego jako wspólnika tej spółki. Wystąpienie nastąpi za wynagrodzeniem w formie niepieniężnej. Wystąpienie ze spółki jawnej i komandytowej jest możliwe jedynie we wskazany sposób - kodeks spółek handlowych przewiduje dwie formy wyjścia wspólnika ze spółki .
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right