Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 lipca 2013 r., sygn. II SA/Po 179/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Maria Kwiecińska Protokolant st. sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2013 r. sprawy ze skargi M. A. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] grudnia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę; oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] 2012 r. Prezydent Miasta P. zatwierdził projekt budowlany i udzielił M. G. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej (segment [...]) na terenie nieruchomości przy ul. [...] w [...] (działka nr [...], ark. [...], obręb [...]). Decyzja została wydana na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku inwestora z dnia 9 sierpnia 2012 r.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w toku postępowania jego pozostałe strony sprzeciwiły się określonym rozwiązaniom inwestycji budowlanej: W. G. podpiwniczeniu budynku w granicy z [...] segmentem zabudowy bliźniaczej, zaś M. A. nie wyraziła zgody na budowę obiektu w odległości 1,5 m od granicy z jej posesją oraz na gabaryty budynku, tj. długość wzdłuż granicy z jej posesją i kończącego ten budynek [...] tarasu. Inwestor następnie złożył poprawione projekty budowlane i ustosunkował się do uwag pozostałych stron postępowania.
Organ wyjaśnił, że działka inwestora usytuowana jest na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru [...] w [...], zatwierdzonym uchwałą nr [...] Rady Miasta P. z dnia [...] 2001 r. (Dz.Urz.Woj.Wlkp. nr 162, poz. 4483 z dnia 21 grudnia 2001 r.) - dalej: plan miejscowy lub plan miejscowy obszaru [...], wydana decyzja i projekt budowlany są zgodne z tym planem. Dalej organ wskazał, że działka nr [...] objęta pozwoleniem na budowę sąsiaduje z działką nr [...], na której istnieje [...] segment zabudowy bliźniaczej, a zgodnie z zapisami planu na działce inwestora występuje konieczność dobudowy brakującego prawego segmentu tej zabudowy; projektowany segment zabudowy bliźniaczej stanowi samodzielny obiekt budowlany i spełnia definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego określoną w art. 3 ust. 2a Prawa budowlanego. Odnosząc się do zgłoszonych w postępowaniu uwag stron, organ wskazał na treść przepisu § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 sierpnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 ze zm.) - dalej: warunki techniczne i wskazał, że szerokość działki objętej wnioskiem o pozwolenie na budowę jest mniejsza niż 16 m, stąd podstawą do usytuowania budynku w odległości 1,5 m od granicy z działką sąsiednią [403] jest przepis § 12 ust. 3 pkt 1 powołanego rozporządzenia, a ponadto w projekcie budowlanym znajduje się oświadczenie projektanta, że zostały spełnione wymagania dotyczące oświetlenia i przesłaniania pomieszczeń (wymogi z § 13, § 60 i § 271-273 warunków technicznych). Organ uznał także zgodność z postanowieniami planu miejscowego usytuowania elewacji frontowej projektowanego budynku na szerokości 5 m w odległości 5 m od frontowej granicy działki. W odniesieniu do kwestii podpiwniczenia planowanego budynku w granicy z działką nr [...] organ stwierdził, że wzniesienie budynku w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego budynku zostało poprzedzone, zgodnie z § 206 ust. 1 warunków technicznych, ekspertyzą techniczną stanu budynku istniejącego, która została dołączona do projektu, a potwierdza, że takie usytuowanie budynku nie będzie stanowiło zagrożenia dla budynku sąsiedniego pod warunkiem przestrzegania technologii budowy opisanej w projekcie budowlanym. Powołując się na art. 35 ust. 1 Prawa budowlanego, organ stwierdził, że zostały spełnione warunki wydania pozwolenia na budowę, określone w art. 32 ust. 1 i 4, art. 34 ust. 1-3 powołanej ustawy.