Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. I SA/Po 56/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2013 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] lipca 2012 r. X.Y. wystąpił do Ministra Finansów, działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...], o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wnioskodawcy za podatnika z tytułu zbycia działek.
Opisując stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jest także zarejestrowanym rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa o PTU"), prowadzącym uprawy borówki amerykańskiej w szklarniach.
W dniu [...] czerwca 2000 r. wnioskodawca wspólnie z żoną nabył niezabudowaną działkę gruntu położoną we wsi [...], oznaczoną nr [...], objętą księgą wieczystą kw. nr [...] o obszarze [...] ha. W momencie zakupu działka przeznaczona była w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego Gminy [...] w części pod teren upraw ogrodniczych i sadów, a w części pod teren upraw rolnych. Przy dokonaniu przedmiotowej transakcji sprzedający (osoba prywatna) nie naliczył, a kupujący (również występujący jako osoba prywatna) nie odliczył podatku od towarów i usług. Wnioskodawca oświadczył w akcie notarialnym, iż nabytą działkę gruntu włączy w skład prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego. Zakupiony grunt był wykorzystywany w działalności rolniczej (uprawiano na nim zboże). Wnioskodawca podkreślił, że celem nabycia tego gruntu było powiększenie gospodarstwa rolnego. W latach 2005 - 2010 w/w grunt był odpłatnie wydzierżawiony na podstawie ustnej umowy dzierżawy. Od 2010 r. wnioskodawca zaprzestał wykonywania jakiejkolwiek działalności rolniczej na przedmiotowym gruncie, przenosząc tenże grunt do majątku osobistego. W związku z brakiem odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu gruntu, jego przeniesienie do majątku osobistego nie spowodowało konieczności rozliczenia podatku należnego - było więc podatkowo neutralne.