Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. VIII SA/Wa 287/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Kot /sprawozdawca/, Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur, Sędzia WSA Renata Nawrot, Protokolant Specjalista Ilona Obara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi I. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości do chwili uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej I. G. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1.1. Wnioskiem z [...] sierpnia 2012 r., który wpłynął do organu [...] września 2012 r. I. G. (dalej: "skarżąca" lub "wnioskodawca") wystąpiła do Ministra Finansów, w imieniu którego działał Dyrektor Izby Skarbowej w W., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych oraz sposobu ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych na tle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.f.") oraz ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: "u.p.d.o.p."). We wniosku wskazała na przepisy art. 14 ust. 2 pkt 1, art. 22g ust. 12 i ust. 13 pkt 2, art. 16h ust. 3, art. 22 ust. 8a pkt 1 oraz art. 24 ust. 2 zdanie drugie u.p.d.o.f., a także art. 16g ust. 1 pkt 4 oraz art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) u.p.d.o.p.
1.2. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że skarżąca planuje przystąpić do spółki komandytowej (dalej: "Sp. k."), jako komandytariusz. Sp. k. powstanie z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponieważ Sp. k. powstanie w trybie przekształcenia, w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjmie te same wartości początkowe środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jakie były w ewidencji spółki z o. o. Spółka z o. o., która przekształci się w Sp. k., otrzymała środki trwałe i wartości niematerialne