Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 13 czerwca 2013 r., sygn. I SA/Ke 225/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędziowie Sędzia WSA Danuta Kuchta (spr.), Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. nr [...] z dnia [...] określającą T. K. (dalej również jako "skarżący") zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w wysokości [...] zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu M. o nr n/p [...] rok produkcji [...].

W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że organ pierwszej instancji w dniu 10.03.2010 r. otrzymał dokumenty związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym ww. samochodu przez T. K. Naczelnik Urzędu Celnego w K. wezwał skarżącego do złożenia deklaracji uproszeczonej, a następnie postanowieniem z dnia [...] wszczął z urzędu wobec skarżącego postępowanie podatkowe celem ustalenia czy w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu marki M. powstało zobowiązanie w podatku akcyzowym. W wyniku przeprowadzonego postępowania (m.in. oględzin przedmiotowego samochodu, analizy zgromadzonych w sprawie dokumentów oraz wystąpienia do przedstawiciela marki M. w Polsce) organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym.

W następstwie złożonego odwołania Dyrektor Izby Celnej stwierdził, że istotą sporu w niniejszej sprawie jest ocena czy wobec skarżącego powstało zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego pojazdu marki M., a pośrednio ustalenie czy przedmiotowy pojazd jest samochodem osobowym klasyfikowanym w pozycji CN 8703 (do której należą pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo - towarowymi /kombi/ oraz samochodami wyścigowymi), czy też samochodem ciężarowym klasyfikowanym w pozycji CN 8704 - pojazdy samochodowe do transportu towarowego. Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają bowiem m.in. samochody osobowe objęte pozycją CN 8703. W tym kontekście organ przytoczył treść art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108 poz. 626 ze zm., dalej jako “u.p.a."). Wskazał również, że do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN), zgodnie z art. 3 u.p.a. Wyjaśnił przy tym, że Nomenklatura Scalona (CN) jest stosowaną w Unii Europejskiej nomenklaturą towarów na potrzeby celne oraz statystyki handlu wewnątrzwspólnotowego. Przytaczając treść art. 100 ust. 4 u.p.a. organ wyjaśnił, jakie pojazdy klasyfikuje się do pozycji CN 8073. Wskazał również, jakie pojazdy są objęte pozycją CN 8074 zgodnie z notami wyjaśniającymi w systemie ISZTAR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00