Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 czerwca 2013 r., sygn. II SA/Bd 517/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant Katarzyna Kloska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Po rozpatrzeniu wniosku skarżącego M. K., Wójt Gminy [...], w imieniu którego działał Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...], decyzją nr [...] r. odmówił przyznania wnioskodawcy świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną córką.
Wskazując na treść art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm., zwanej w skrócie "u.ś.r.") organ podniósł że świadczenie pielęgnacyjne jest świadczeniem opiekuńczym, które przysługuje osobie uprawnionej w sytuacji, gdy nie podejmuje lub zrezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Z kolei powołując się na treść art. 3 pkt 22 u.ś.r. oraz uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2012 r. (sgyn. akt I OPS 5/12) organ wskazał, że na gruncie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne nie ma zastosowania pojęcie rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Tymczasem w przedmiotowej sprawie skarżący wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia dołączył zaświadczenia z KRUS, z którego wynika, że podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników i nie ma stwierdzonej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Wnioskodawca złożył też oświadczenie, że jest właścicielem gospodarstwa rolnego.