Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2013 r., sygn. VI SA/Wa 669/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Protokolant ref. staż. Katarzyna Skurzyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2013 r. sprawy ze skargi O. Sp. z o.o. z siedzibą w N. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy "[...]" [...] oddala skargę
Uzasadnienie
O. Sp. z o.o. z siedziba w N. (dalej też jako "skarżący", "strona") wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej też jako "organ", "UP") z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...], którą po rozpoznaniu wniosku strony o ponowne rozpatrzenie sprawy utrzymał w mocy swoją własną decyzję z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] odmawiającą udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowny "MEGA STRONG PROTEIN".
Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Urząd Patentowy RP wskazał art. 245, art. 248 oraz art. 129 ust. 1 pkt 2 i art. 129 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm., zwanej dalej p.w.p.).
Podstawę faktyczną stanowiły następujące ustalenia:
W dniu [...] października 2010 roku O. Sp. z o.o. złożyła w UPRP podanie o udzielenie prawa ochronnego na oznaczenie słowne MEGA STRONG PROTEIN w charakterze znaku towarowego, przeznaczonego do oznaczania następujących towarów: w klasie 05: suplementy diety i inna żywność dietetyczna do celów leczniczych, odżywki wzmacniające do celów leczniczych, preparaty parafarmaceutyczne stosowane profilaktycznie i dla rekonwalescentów do celów leczniczych, leki dla ludzi, leki pomocnicze, leki w płynie, maści do celów farmaceutycznych, środki przeciwbólowe, balsamy do celów leczniczych; 29: koncentraty i odżywki wysokobiałkowe wzbogacone witaminami, solami mineralnymi i aminokwasami, w tym zwłaszcza dietetyczne środki spożywcze zawierające w swym składzie białko; 30: koncentraty węglowodanowe i odżywki węglowodanowe i wysokoenergetyczne wzbogacone witaminami i solami mineralnymi w tym zwłaszcza: dietetyczne środki spożywcze, zawierające w swym składzie węglowodany proste i złożone; 32: napoje bezalkoholowe wzbogacone witaminami i minerałami, napoje serwatkowe, napoje izotoniczne, napoje z soków owocowych, nektary owocowe, napoje proteinowe, węglowodanowe, energetyczne.