Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 maja 2013 r., sygn. II SA/Po 301/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2013 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., po rozpatrzeniu odwołania D. M., utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy S. (wydaną z upoważnienia Wójta przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej) z dnia [...] grudnia 2012 r. odmawiającą przyznania wnioskodawczyni prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem L. M. legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Organ I instancji odmówił stronie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, bowiem uznał, że zachodzi przesłanka negatywna z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992, z późn. zm.), skoro wymagający opieki L. M. pozostaje w związku małżeńskim.

Kolegium nie podzieliło stanowiska organu I instancji co do wskazanej podstawy odmowy przyznania świadczenia. W tym zakresie powołało się na wyrok tutejszego Sądu z dnia 21 lipca 2010 r. sygn. akt IV SA/Po 429/10 i wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 maja 2005 r. sygn. akt SK 22/99 (OTK 2000/4/107) i stwierdziło, że odmowa przyznania wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na fakt sprawowania opieki nad mężem jest w kontekście przywołanego wyroku Trybunału niezasadne.

Organ II instancji uznał jednak, że odmowa przyznania wnioskodawczyni świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem jest zasadna z innych przyczyn. W tym zakresie Kolegium szeroko odwołało się do uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2012 r. sygn. akt I OPS 5/12 (LEX nr 1230181), w której tezie stwierdzono, że prowadzenie gospodarstwa rolnego przez rolnika stanowi negatywną przesłankę przyznania tej osobie świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 17 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 22 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00