Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 maja 2013 r., sygn. IV SA/Po 318/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędziowie WSA Tomasz Grossmann /spr./ WSA Maciej Busz Protokolant st. sekr. sąd. Małgorzata Błoszyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2013r. sprawy ze skargi K. N. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2012r., nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia akt sprawy, oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z [...] lipca 2012 r. K. N. (dalej: "Wnioskodawca" lub "Skarżący"), zastępowany przez zawodowego pełnomocnika, zwrócił się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] o udostępnienie, do wglądu, akt sprawy [...], oświadczając, że był stroną tego postępowania, którego przedmiotem było m.in. ustalenie stawki dopłat Wnioskodawcy do Domu Pomocy Społecznej (dalej: "DPS"), w związku z umieszczeniem w nim jego matki, J. K. (dalej: "Matka").

Postanowieniem z [...] sierpnia 2012 r., nr [...], Prezydent Miasta [...] (dalej: "Prezydent Miasta" lub "organ I instancji") - działając na podstawie art. 74 § 2 w zw. z art. 28 i art. 73 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.; dalej: "k.p.a.") oraz art. 102 § 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.; dalej: "ustawa o pomocy społecznej", w skrócie: "u.p.s.") odmówił Wnioskodawcy wyrażenia zgody na udostępnienie akt sprawy [...].

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że przedmiotowe akta dotyczą skierowania i umieszczenia Matki Wnioskodawcy w DPS. Nie podzielił przy tym stanowiska pełnomocnika Wnioskodawcy, uznającego swego mandanta za stronę w ww. postępowaniu. Podkreślił, że postępowanie administracyjne wszczyna się na wniosek strony lub z urzędu, zaś zgodnie z art. 102 ust. 1 u.p.s. świadczenia pomocy społecznej udzielane są na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. W ocenie Prezydenta Miasta z powyższego wynika, że Wnioskodawca w sprawie swojej Matki - w sytuacji, gdy nie jest ani nie był jej przedstawicielem ustawowym - w oczywisty sposób nie posiada legitymacji procesowej. Zdaniem tego organu interes prawny Wnioskodawcy, o którym mowa w art. 28 k.p.a. i który znajduje wyraz w normach prawa materialnego, dotyczy jego obowiązku ponoszenia opłat za pobyt Matki w DPS, zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 2, ust. 2 i ust. 3 u.p.s. Jednakże kwestia odpłatności osób wymienionych w art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.s. stanowi podstawę do wszczęcia odrębnego postępowania, bądź zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 u.p.s., bądź też dochodzenia zwrotu udzielonych świadczeń z pomocy społecznej w trybie art. 104 u.p.s. Organ I instancji nadmienił, że podjął próbę zawarcia ww. umowy z Wnioskodawcą, jednak ten odmówił zgody nawet na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Konkludują organ ten wskazał, że Wnioskodawca ma prawo wglądu wyłącznie do pism związanych z próbą przeprowadzenia ww. wywiadu środowiskowego. Zgodnie zaś z art. 74 § 2 k.p.a. odmowa umożliwienia przeglądania akt sprawy następuje w drodze postanowienia, i to, w ocenie organu I instancji, także wówczas, gdy przyczyną odmowy jest nie uznanie wnioskodawcy za stronę postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00