Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 maja 2013 r., sygn. I SA/Ol 71/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod, sędzia WSA Renata Kantecka, Protokolant Sekretarz sądowy Monika Rząp, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 23 maja 2013r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy określenia nadpłaty w przedmiocie odsetek za zwłokę od zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1999 oddala skargę .

Uzasadnienie

W dniu 28 listopada 2011r. do Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek P. P. (dalej jako podatnik, skarżący) z dnia 24 listopada 2011r. "o zaliczenie nadpłaty w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego SK 2/10 ". W piśmie tym podatnik stwierdził , że kwota 30. 591, 90 zł zaliczona na odsetki w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego "stała się nadpłatą i podlega zwrotowi lub zaliczeniu na zobowiązania podatkowe" (k. 2 akt adm. ).

Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia "[...]", powołując się na przepisy art. 207, art. 74 pkt 3 i art. 76 § 1 oraz art. 54 § 1 pkt 1, 6 i 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm., dalej jako Ord. pod.), odmówił zaliczenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999r. na zobowiązania podatnika.

Na skutek wniesionego odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia "[...]" uchylił w całości decyzję organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ.

W uzasadnieniu wskazano m.in., że w rozpatrywanej sprawie należało wyjaśnić, czy wolą podatnika przy składaniu wniosku było wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty. Wydanie rozstrzygnięcia w sprawie zaliczenia nadpłaty w pierwszej kolejności wymaga dokonania ustaleń dotyczących istnienia takiej nadpłaty. Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują różne tryby postępowania w sprawach stwierdzenia nadpłaty oraz zaliczenia jej na poczet zaległości podatkowych. W pierwszym przypadku organ wydaje decyzję w sprawie stwierdzenia lub określenia nadpłaty, w drugim zaś postanowienie w sprawie zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Przy czym postanowienie o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowej, wydane w trybie art. 76a Ord. pod., jest aktem formalnym, nieprzesądzającym o samym istnieniu nadpłaty, lecz informującym o sposobie jej zaliczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00