Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 maja 2013 r., sygn. I SA/Lu 188/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, WSA Małgorzata Fita, Protokolant Asystent sędziego Anna Strzelec, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 maja 2013 r. sprawy ze skargi H. R. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych - oddala skargę.
Uzasadnienie
Syg. akt I SA/Lu 188/13
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] Minister Finansów uznał stanowisko H. R., przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, za nieprawidłowe.
Skarżący we wniosku podał, że jest twórcą nowej receptury do produkcji lakieru do betonu (wynalazku), z wyłącznością praw do wynalazku. Wynalazek nie został zgłoszony do Urzędu Patentowego ani żadnego innego organu rejestracyjnego celem uzyskania praw ochronnych z patentu. Podał, że jako osoba fizyczna nie prowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej zawarł umowę przeniesienia na nabywcę (przedsiębiorcę), na zasadzie wyłączności praw, za wynagrodzeniem wszelkich praw do tej receptury wraz z pełną dokumentacją i wszelką wiedzą techniczną.
Wnioskodawca przytoczył we wniosku treść postanowień zawartej umowy, z których wynika m.in., że Wnioskodawca (Zbywca) jest wyłącznym twórcą wynalazku stanowiącego recepturę do produkcji lakieru do betonu, że przysługują mu wyłączne prawa do wynalazku, które nie są ograniczone żadnymi prawami ani roszczeniami osób trzecich, że ma pełne prawo zawarcia niniejszej umowy, że stosowanie wynalazku w żaden sposób nie narusza praw osobistych i majątkowych osób trzecich oraz, że według jego wiedzy, wynalazek posiada zdolność patentową, gdyż stanowi rozwiązanie nowe, posiada poziom wynalazczy i nadaje się do przemysłowego stosowania.
Jak również wynika z przytoczonych regulacji zawartej umowy prawa do wynalazku przechodzą na nabywcę z chwilą jej zawarcia wraz z korzyściami i ciężarami zwianymi z wynalazkiem i nabywca przejmuje wszelkie prawa i obowiązki wynikające z ustawy prawo własności przemysłowej w zakresie zabezpieczenia praw twórców wynalazku. Z tytułu nabycia praw do wynalazku nabywca będzie wyłącznie uprawniony do rozporządzania i korzystania z wynalazku (m.in. do jego wykorzystania w sposób przemysłowy; prowadzenia dalszych prac badawczych dotyczących wynalazku mających na celu między innymi jego rozwój, ulepszenie, poszerzenie zakresu zastosowań, opracowania metod wdrożenia; wytwarzania, wprowadzania do obrotu, używania, marketingu i dystrybucji wszelkich produktów i usług powstałych wskutek wykorzystania wynalazku; udzielania osobom trzecim licencji lub innego rodzaju praw do wynalazku).