Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 maja 2013 r., sygn. II SA/Ke 185/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk- Moskal (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Zielińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 maja 2013r. sprawy ze skargi P. D. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu odwołania P. D., uchyliłdecyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w z dnia [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego - w całości i w to miejsce nakazał P. D. dokonanie rozbiórki samowolnej rozbudowy budynku mieszkalnego od strony północno-zachodniej o wymiarach 276 x 440 cm, zlokalizowanej na działce [...] , z wyłączeniem starego istniejącego wcześniej fundamentu z kamieni i cegieł.
Przedmiotowe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
W dniu 18.09.2012r. - na skutek interwencji W. F. - pracownicy organu I instancji przeprowadzili oględziny na działce [...], w wyniku których ustalono, że do usytuowanego na tej nieruchomości budynku mieszkalnego parterowego z poddaszem nieużytkowym, wykonanego w głównej części w konstrukcji drewnianej jest dobudowana (od strony północno-zachodniej) część w konstrukcji murowanej z pustaka gazobetonowego o wym. 276 x 440 cm, posiadająca ściany bez ocieplenia, ze stropem betonowym nad parterem, posadowiona na cokole fundamentowym z bloczka betonowego, powiązana komunikacyjnie z częścią główną. Wnętrze tej części jest w stanie surowym (brak tynków i wylewki wykończeniowej), posiada jedynie posadzkę betonową. Inwestor P. D. oświadczył do protokołu oględzin, że przedmiotową nieruchomość nabył we wrześniu 2010r. Ponieważ dach był pokryty eternitem, w marcu 2012r. zgłosił wymianę pokrycia do Starostwa Powiatowego. Podczas prowadzonych prac nad częścią północno-zachodnią doszło do zawalenia się dachu i części ścian. Inwestor zdecydował się więc obmurować pomieszczenie drewniane, które uległo częściowemu zawaleniu, jednocześnie usuwając uszkodzone i spróchniałe elementy drewniane ścian oraz dokonując zmniejszenia pomieszczenia od strony wschodniej. Wszystkie roboty zostały rozpoczęte w sierpniu 2012r., były wykonywane podczas gradobicia w tym miesiącu i należało je szybko przeprowadzić, ponieważ budynek od strony północnej był odsłonięty. W celu uzyskania jednakowego poziomu posadzki pomieszczenia od strony północno-zachodniej z częścią główną, inwestor podmurował częściowo ściany na istniejącym fundamencie bloczkiem betonowym i nadlał betonem starą posadzkę. Inwestor ocieplił częściowo ściany styropianem, wymienił przegniłe deski elewacyjne w poziomie poddasza oraz przystąpił do odtworzenia zniszczonej instalacji elektrycznej.