Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Wr 46/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca), Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz, Protokolant Katarzyna Dziok, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej D. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody D. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności § 8; § 17 ust. 2; § 17 ust. 3 we fragmencie "i 2" uchwały Rady Miejskiej D. nr [...] z dnia [...] r. w sprawie nadania Statutu Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. [...] w D. I. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; II. zasądza od Wojewody D. na rzecz strony skarżącej [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. określa, że zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] r. Wojewoda D., na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2001 Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), stwierdził nieważność § 8, § 17 ust. 2, § 17 ust. 3 we fragmencie "i 2" uchwały Rady Miejskiej D. Nr [...] z dnia [...] r. w sprawie nadania Statutu Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej im. K. K.B. w D.

W uzasadnieniu organ nadzoru stwierdził, że podjęcie § 8 uchwały nastąpiło z istotnym naruszeniem art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r. poz. 642 - zwanej dalej także ustawą), a § 17 ust. 2 i ust. 3 we fragmencie "i 2" uchwały z istotnym naruszeniem art. 4 w związku z art. 14 ustawy.

Dalej w uzasadnieniu wskazano, że Rada Miejska D. w uchwale w § 7 określiła cele i zakres działalności biblioteki, jednocześnie w § 8 uchwaliła: "Biblioteka może podejmować inne zadania dla zaspokojenia potrzeb czytelników oraz służące szeroko pojętej promocji D. i powiatu d."

Podniesiono, że w świetle art. 11 ust. 3 ustawy, to statut biblioteki ma określać cele i zadania biblioteki, jej organizację, zakres działania. W tej sytuacji, jeśli ustawodawca przewidział, że to właśnie statut Biblioteki powinien określać, jakie zadania jednostka ta realizuje, w jaki sposób jest zorganizowana, jaki jest jej zakres działania, organizator nie może dopuszczać innego, bliżej niesprecyzowanego trybu, w jakim postanowienia te będą uzupełniane. O ile organizator biblioteki przewiduje jeszcze dodatkowe działania, niż te wskazane w § 7 uchwały powinien zamieścić je w statucie. Każdorazowe wykonywanie innych zadań niż wymienione w statucie musi być poprzedzone zmianą tego statutu przez organ właściwy. Zakwestionowany paragraf uchwały pozwala na szeroką interpretację, dopuszczając prowadzenie bliżej nieokreślonych działań na rzecz zaspokajania potrzeb czytelników, czy służących promocji D. i Powiatu D. Narusza w ten sposób istotnie prawo, stojąc w sprzeczności z art. 11 ust. 3 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00