Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Po 144/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2013r. ze skargi "A" Sp. z o. o. w organizacji [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...],- zł ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji "X" w [...] (dalej: "wnioskodawca"), we wniosku z dnia [...] lipca 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. - t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. - dalej: "u.p.d.p."), w zakresie skutków podatkowych odpłatnego dobrowolnego zbycia udziałów w celu ich umorzenia i przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

We wniosku spółka przedstawiła opis następującego zdarzenia przyszłego:

W związku z planowaną strategią grupy i tworzeniem odrębnych linii biznesu w postaci odrębnych podmiotów gospodarczych, wnioskodawca docelowo ma zostać spółką holdingową grupującą różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze. Działanie takie ma na celu rozdzielenie linii biznesowych w grupie, tak aby ryzyko gospodarcze nie było kumulowane wyłącznie w jednym podmiocie gospodarczym oraz aby odróżniane i odrębnie identyfikowane były marki, pod którymi działają poszczególne firmy w grupie.

Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności wnioskodawca planuje nabycie większościowego pakietu udziałów (tj. powyżej 75% udziałów) w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "spółka"), bądź zostanie jej wyłącznym udziałowcem (tj. 100% udziałów). Wnioskodawca otrzyma w formie wkładu niepieniężnego (aportu) większościowy pakiet udziałów w spółce, przy czym całość otrzymanego aportu (udziałów w spółce) wniesiona zostanie na kapitał zakładowy wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00