Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Łd 205/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca: Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda (spr.) Sędzia NSA Bogusław Klimowicz Protokolant: Dominika Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi J. K. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych. oddala skargę.
Uzasadnienie
Interpretacją indywidualną z dnia [...] Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko J. K. przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem składników majątkowych jako wynagrodzenie z tytułu wystąpienia akcjonariusza ze spółki komandytowo - akcyjnej wskutek umorzenia dobrowolnego akcji spółki komandytowo - akcyjnej.
W uzasadnieniu tej interpretacji organ podatkowy podniósł, że, przedstawiając we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zdarzenie przyszłe, wnioskodawca wskazał, że jest akcjonariuszem spółek komandytowo - akcyjnych, a w najbliższej przyszłości stanie się akcjonariuszem kolejnych spółek komandytowo - akcyjnych. Wnioskodawca planuje zaprzestanie swojego uczestnictwa w spółkach komandytowo - akcyjnych poprzez umorzenie 100% należących do niego akcji. Umorzenie to będzie, zależnie od ostatecznej woli wspólników, umorzeniem dobrowolnym, przymusowym lub automatycznym. Wnioskodawca rozważa także odpłatne zbycie 100% akcji na rzecz podmiotu trzeciego w przypadku, gdyby spółka nie miała odpowiednich środków do wypłaty wynagrodzenia za akcje. Jako wynagrodzenie za umorzenie 100% akcji, w tym umorzenie dobrowolne, oraz za ich odpłatne zbycie na rzecz osoby trzeciej, wnioskodawca otrzyma składniki majątkowe inne niż środki pieniężne. W razie braku możliwości dokonania natychmiastowej odpłatności przez spółkę za umorzenie 100% akcji wnioskodawcy, spółka wyda w zamian świadectwa użytkowe, uprawniające wnioskodawcę do dywidendy oraz jej majątku likwidacyjnego. W ten sposób wypłata wynagrodzenia zostanie odroczona w czasie, gdyż w związku z samym wystąpieniem ze spółki wnioskodawca nie otrzyma środków pieniężnych, lecz otrzyma papiery wartościowe, tj. świadectwa użytkowe, uprawniające w przyszłości wnioskodawcę do dywidendy oraz majątku likwidacyjnego. W ten sposób, tj. zarówno w razie umorzenia lub odpłatnego zbycia 100% jego akcji na rzecz podmiotu trzeciego, wnioskodawca przestanie być akcjonariuszem spółki.