Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. III SA/Lu 773/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Sędzia NSA Marek Zalewski, Protokolant Asystent sędziego Radosław Stelmasiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi PPH "P." Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty cła podlegającej retrospektywnemu zaksięgowaniu oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "[...]" sp. z o.o. z siedzibą [...], utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] z dnia [...] maja 2012 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty cła podlegającej retrospektywnemu zaksięgowaniu.
Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] maja 2010 r. w Oddziale Celnym [...] zgłoszono do procedury dopuszczenia do obrotu na podstawie dokumentu SAD nr [...] importowany z USA przez spółkę "[...]" towar (preparat chemiczny) określony jako: "[...]". Towar zaklasyfikowany został do kodu taryfy celnej 2909 30 10 00 ze stawką celną erga omnes w wysokości 0%. Zgłoszenie celne zostało przez organ celny przyjęte, jako odpowiadające wymogom formalnym.
W wyniku kontroli, organ celny powziął wątpliwości co do prawidłowości zadeklarowanego przez stronę kodu CN importowanego towaru, a co za tym idzie prawidłowości zastosowanej stawki celnej. Decyzją z dnia [...] maja 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] zaklasyfikował importowany towar do kodu taryfy celnej 3824 90 97 99 ze stawką celną w wysokości 6,5% oraz określił kwotę cła podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości 1.053,00 zł.
W odwołaniu od powyższej decyzji spółka "[...]" zarzuciła wadliwe ustalenie stanu faktycznego sprawy i przyjętą przez organ klasyfikację taryfową spornego towaru. W ocenie spółki towar powinien zostać zaklasyfikowany do kodu 2909 11 00 00, którym są objęte: etery alifatyczne - eter dietylu, ze stawką celną 5,5%.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right