Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. II SA/Bk 81/13

Z punktu widzenia rygorystycznych reguł żywienia zwierząt hodowlanych, nawet jednorazowy fakt stwierdzenia w stosowanej do karmienia paszy niedozwolonego składnika, obliguje do zastosowania wzglądem hodowcy właściwych środków zaradczych, prowadzących do zapobieżenia niepożądanym skutkom zjedzenia niewłaściwej karmy przez zwierzęta hodowlane z przeznaczeniem do spożycia.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), sędzia WSA Małgorzata Roleder, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi H. W. na decyzję P. Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w B. z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazów i zakazów z zakresu nadzoru weterynaryjnego oddala skargę.-

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na tle następujących okoliczności.

Decyzją z dnia [...].08.2012r. Powiatowy Lekarz Weterynarii w M. po przeprowadzeniu w gospodarstwie rolnym skarżącego H. W. kontroli weterynaryjnej, nakazał skarżącemu niezwłoczne przeprowadzenie gruntownego i kompleksowego czyszczenia, mycia i dezynfekcji sprzętów, poideł i karmideł, w których znajdowała się pasza pochodząca z partii, w której stwierdzono obecność składników pochodzenia zwierzęcego, jak również całego obiektu inwentarskiego oraz zakazał wprowadzania świń do gospodarstwa oraz ich wyprowadzania do chwili uzyskania wyników świadczących o skutecznej dekontaminacji systemu karmienia w gospodarstwie. W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że badanie laboratoryjne pobranej w trakcie kontroli w dniu 26.07.2012r. próbki mieszanki pełnoporcjowej dla tuczników wykazała w próbce składniki pochodzące ze zwierząt lądowych, co stanowi naruszenie art. 7 ust. 1 lit. "a" Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (WE) Nr 999/2011 z dnia 22.05.2001r. ustanawiającego zasady dotyczące zapobiegania, kontroli i zwalczania niektórych pasażowalnych gąbczastych encefalopatii. Stosownie zaś do treści art. 54 zdanie pierwsze Rozporządzenia (WE) Nr 888/2004 Parlamentu Europejskiego I Rady z dnia 29.04.2004r. w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt, w sytuacji, gdy właściwy organ wykryje niezgodności, podejmuje on wszelkie kroki zapewniające, że podmiot gospodarczy zastosuje środki zaradcze. Z ust. 2 lit. "a" i "b" powołanego artykułu wynika, ze działanie takie zawiera, gdzie jest to stosowne, ograniczenie lub zakaz wprowadzania zwierząt do obrotu, nałożenie procedur sanitarnych lub podjęcie wszelkich innych działań uważanych za niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa paszy lub żywności lub zgodności z prawem paszowym i żywnościowym. Decyzja powyższa nie była przedmiotem postępowania odwoławczego i stała się ostateczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00