Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 marca 2013 r., sygn. I SA/Wr 1560/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędziowie Sędzia WSA Marta Semiczek, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski (sprawozdawca), Protokolant Marek Sosnowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 marca 2013 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za październik 2010 r. I) uchyla zaskarżoną decyzję; II) stwierdza, że w/w decyzja nie podlega wykonaniu; III) zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 763 (słownie: siedemset sześćdziesiąt trzy) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.

Przedmiotem skargi J. D. (dalej: podatnik, strona, skarżący) jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. (dalej: Dyrektor IC) z dnia [...] października 2012 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. (dalej: Naczelnik UC) z dnia [...] maja 2012 r. nr [...], określającą podatnikowi zobowiązanie w podatku akcyzowym za październik 2010 r. w wysokości [...] zł. Jako podstawę prawną decyzji Dyrektor IC wskazał art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - dalej: O.p.).

W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego (wcześniej kontroli podatkowej) wykazano, że podatnik - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na drogowym transporcie towarów - dokonywał zakupu oleju napędowego, w tym w październiku 2010 r. w ilości 17.310,91 litrów, w tym 1.999,94 litrów w firmie A S.A. z/s w P. - Stacja Paliw nr [...] w B.

W następstwie czynności sprawdzających w A S.A. ustalono, że 115 faktur VAT, dokumentujących zakup oleju napędowego na łączną ilość 51.804,70 litrów, zaewidencjonowanych przez podatnika, wystawionych - według ich treści - na Stacji Paliw nr [...] w B., nie znajduje potwierdzenia w dokumentacji księgowej A. Naczelnik UC - po dokonaniu szacunkowego wyliczenia możliwego zużycia oleju napędowego - uznał, że podatnik był w posiadaniu i zużył olej napędowy w ilościach wynikających z zakwestionowanych faktur, nabyty z innego - nieujawnionego - źródła, od którego to oleju nie został zapłacony podatek akcyzowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00