Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 marca 2013 r., sygn. VII SA/Wa 34/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Miron, , Sędzia WSA Tadeusz Nowak (spr.), Sędzia WSA Mirosława Pindelska, Protokolant ref. staż. Julia Murawska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2013 r. sprawy ze skargi M. B. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza skargę oddala
Uzasadnienie
Okręgowa Rada Lekarska w [...] uchwałą Nr [...] z dnia [...] lutego 2012 r. na podstawie art. 12 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty(t.j., Dz. U. z 2008r., Nr 136, poz. 857 ze zm.) powołała komisję orzekającą w przedmiocie niezdolności lek. M. B. do wykonywania zawodu w związku z niepodjęciem przez lek. M. B. terapii odwykowej, do której został zobowiązany uchwałą nr [...] z dnia [...] września 2009r.
Następnie Okręgowa Rada Lekarska w [...] uchwałą Nr [...] z dnia [...] czerwca 2012r. na podstawie art. 12 ust.3 oraz art. 5 7 ust.1 i 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty zawiesiła prawo wykonywania zawodu przez lekarza M. B. w związku ze stwierdzeniem niezdolności do jego wykonywania, do czasu ustania przyczyn niezdolności. Uchwale nadano się rygor natychmiastowej wykonalności.
Okręgowa Rada Lekarska wskazała w uzasadnieniu, że pomimo zobowiązania do podjęcia leczenia lek. M. B. spotkał się Pełnomocnikiem ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów jedynie dwukrotnie, nie stawiając się na pozostałe spotkania, unikając jednocześnie kontaktu telefonicznego (wyciągi ze sprawozdań Pełnomocnika ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów - K. W. za okres czerwiec - listopad 2009r., maj - sierpień 2010r., wrzesień - grudzień 2010r., kwiecień - czerwiec 201 lr., lipiec - wrzesień 201 lr., październik - grudzień 201 lr.). Podczas dwóch odbytych spotkań - w marcu 2010r. oraz w styczniu 2011r. lekarz M. B. twierdził, iż zachowuje abstynencję, jednakże nie uczęszcza na terapię ani mityngi AA, jak również nie przyjmuje leków przepisanych przez lekarza psychiatrę, gdyż nie jest mu to potrzebne. Zobowiązany do udzielenia zgody na zebranie od pracodawcy informacji dotyczących ewentualnych problemów związanych z uzależnieniem, nie dostarczył wymaganego pisma.