Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 marca 2013 r., sygn. I SA/Lu 26/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz (sprawozdawca), Sędziowie WSA Halina Chitrosz,, WSA Grzegorz Wałejko, Protokolant Referent Ewelina Piskorek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 marca 2013r. sprawy ze skarg Z. T. Sp. z o.o. na decyzje Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące styczeń, luty i marzec 2012r. oraz z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za miesiące styczeń, luty i marzec 2012r. - oddala skargi.
Uzasadnienie
Zaskarżonymi decyzjami z dnia [..] i [..] o numerach, odpowiednio, [..] i [..], po rozpatrzeniu odwołań A. z siedzibą w G. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [..], nr [..] i nr [..], w przedmiocie podatku akcyzowego za styczeń, luty i marzec 20012r. oraz w przedmiocie nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń, luty i marzec 2012r., Dyrektor izby Celnej utrzymał w mocy decyzje organu I instancji.
Z akt spraw oraz uzasadnień zaskarżonych decyzji wynika, że wydane one zostały w następującym stanie spraw:
Dnia [...] do Urzędu Celnego wpłynął wniosek Spółki o zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń, luty i marzec 2012r. Jednocześnie Spółka złożyła korekty deklaracji AKC-WW za wymienione miesiące, w których wykazała podatek do zapłaty w kwotach 0,00 zł, oraz aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R. W uzasadnieniu wniosku Spółka powołała się na art.31a ust.2 pkt 9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011r. Nr 108, poz.626 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w okresie styczeń - marzec 2012r. zwanej dalej "u.p.a.", i wyjaśniła, że jest podmiotem, w którym wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągnięcia celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, w związku z czym zwolnieniu z podatku akcyzowego podlega sprzedaż na jej rzecz wyrobów węglowych przeznaczonych do zużycia przez nią.