Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 marca 2013 r., sygn. II SA/Go 20/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 marca 2013 r. sprawy ze skargi "P" spółki z o.o. na decyzję Zarządu Województwa z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zwrotu dofinansowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2012 r. nr [...] Zarząd Województwa określił beneficjentowi P Spółce z o.o. kwotę dofinansowania do zwrotu w łącznej wysokości 944.103,51 zł, wynikającego z umowy o dofinansowanie Projektu nr [...] pod nazwą "Budowa kompleksu turystyczno-rekreacyjnego".
Umowa o dofinansowanie powyższego projektu pomiędzy Beneficjentem a zarządem Województwa jako Instytucją Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym została zawarta dnia [...] lipca 2009 r. Źródłem dofinansowania projektu były środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W wyniku kontroli realizacji projektu przeprowadzonej w sierpniu 2011 r. Instytucja Zarządzająca ustaliła, że Beneficjent w ramach postępowania przetargowego na wykonanie projektu dopuścił się naruszenia przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych. W toku postępowania Beneficjent wniósł uwagi odnośnie ustaleń Instytucji zarządzającej, podważając słuszność wskazanych naruszeń oraz wysokość korekty.
Pismem z dnia [...] marca 2012r. Instytucja Zarządzająca wezwała Beneficjenta do zwrotu naliczonej korekty finansowej w kwocie 944.103,51 zł wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia przekazania środków do dnia dokonania zwrotu lub wyrażenia zgody na pomniejszenie kolejnej płatności na rzecz Beneficjenta o część kwoty podlegającej zwrotowi. Beneficjent powinien dokonać zwrotu w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, natomiast w przypadku wyrażenia zgody na potrącenie płatności, o zwrocie pozostałej części zobowiązania zostałby poinformowany oddzielnym pismem.